Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По пътя на древните – от петричкото село Рибник до село Богородица

| обновено на 03.05.20 в 13:57
4
Стоянка Хаджиева
Снимка: Личен архив

Прелиствайки страниците на една многопластова книга с метафоричното заглавие „Живи светлосенки“, заедно с автора Стоянка Хаджиева предлагаме виртуална разходка по пътя на древните – от петричкото село Рибник до село Богородица.

Село Рибник е част от община Петрич, с население около 150 човека. То е отправна точка на предложението ни за виртуално пътешествие. Тръгваме от моста над река Струма.

„Този мост е с немски проект от 1933 година. В близост до моста има една скала, наречена „Старчевска“, която предлага уникални образи. Ще насочим погледа си и към "Левунска" скала, която е образувана при изригване на вулкана Кожух преди хиляди години.“ , така започва разказа си нашият гид Стоянка Хаджиева.

За богатата история по тези места свидетелстват останки от дълбока древност.

„По пътя за село Богородица пред нас се открива живописна картина – цъфнали шипки, билки, борова горичка и корков дъб. Стигаме до „Света Петка“ – първият от 12-те храма, построени в името на Божията майка, първият от т. нар. Венец на Света Богородица и дванадесетте апостола.“, обяснява Стоянка Хаджиева.

Село Богородица има богата стара история. Заетите от него земи били населявани от дълбока древност. Останки от антично селище са разкрити на естествено защитеното – със стръмни склонове от север и запад – възвишение Свети Илия, в чиято най-горна част, върху основите на средновековна църква, наскоро е изграден параклис „Св. Илия“. 

Село Богородица е едно от най-слабо населените землища в община Петрич, има около десетина жители, но с общо 8-те си църкви е една своебразна малка Света гора.

Най-впечатляващ сред храмовете е църквата „Св. Пр. Илия“ – трикорабна псевдобазилика с допълнително построена камбанария. Стените на храма, паметник на културата, са покрити с над 203 стенописни изображения.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21