След двумесечно прекъсване на дейността на фирмите, които подготвят бъдещите шофьори, от началото на седмицата те отново възстановиха своята работа. Това стана след среща с министъра на транспорта Захари Желязков и с министър-председателя Бойко Борисов.
Обучението и провеждането на изпитите на бъдещите шофьори ще става след спазване на изискванията за безопасност в условията на пандемията от Covid-19. Автомобилите на автоинструкторите са снабдени с дезинфектанти, инструкторите и бъдещите шофьори трябва да бъдат с маски и ръкавици. Това са изискванията към автомобилите. Залите, в които ще се провеждат теоретичните изпити също са подготвени. Кандидат-шофьорите ще бъдат поставяни шахматно, на по-голямо разстояние един от друг. Ако залата е предвидена за 20 души, там ще се събират не повече от 10. Групата може да се раздели на две или три части. Това са предварителните мерки за по-голяма сигурност и за предпазване от разпространението на заразата.
Автоинструкторите отдавна са настоявали да продължат своята работа. Сравнението винаги е правено с шофьорите на таксиметрови автомобили. Те не спряха своята работа, а работата на автошколите бе спряна. Голяма част от кандидат-шофьорите взеха само част от предвидените часове по кормуване. Те са заплатили курсовете и също с нетърпение чакаха възстановяването на дейността. Първоначално идеята бе да започнат само изпитите на кандидат-шофьорите, а от 18-ти май да се продължи обучението, но настояването на автоинструкторите бе това да стане още сега, в началото на месеца, като ще се провеждат и обучението и изпитите. Така че, не се изненадвайте, ако още в началото на месец май на пътя ще видите и автомобили, които се управляват от бъдещи шофьори!
Разговор на Иван Лазов със Стефан Малковски – председател на Националния автоинструкторски съюз, можете да чуете в звуковия файл – >
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..