Преди 70 години, на 9 май 1950 г., Робер Шуман, министър на външните работи на Франция, поставя основите на Европейския съюз. Той обещава, че върху тези основи ще бъде изградена нова Европа. „Обединението на Европа няма да стане изведнъж или според някакъв специален план. То ще бъде изградено чрез конкретни постижения, които първо създават чувство на солидарност“, обявява той в декларация, останала в историята като Декларацията на Шуман. Това е послание за мир, единство и надежда между съседни страни, възстановяващи се от ужасите и разрухата на Втората световна война.
Днешните европейци сме изправени пред свое предизвикателство: да осъществим тези идеали по време на пандемията от COVID-19. Работниците и служители от целия континент обединяват усилията си, за да работят основните услуги. Държавите членки предлагат помощ на своите съседи в борбата с вируса и продължават да изграждат своето общо бъдеще заедно. Днешните предизвикателства отразяват визията на самия Робер Шуман за Европейска здравна общност – така както той я вижда още през 1950 г: обединение на националните здравни стратегии и научните медицински изследвания за справяне с общите заплахи за здравето като съюз.
Европейците очакват от ЕС и правителствата решителни действия за излизане от кризата с коронавируса и европейските институции работят активно върху краткосрочните и дългосрочните мерки за борба срещу разпространението на коронавируса и осигуряването на социална и икономическа помощ на страните членки.
Ето какво се посочва в прессъобщение от Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на Европейския парламент в България:
В началото на пандемията, за да помогне за намаляване на пренасянето на вируса в Европа и отвъд нея, Европейският съюз затвори външните си граници за неналожителни пътувания и организира връщането на десетки хиляди европейци у дома от различни точки на света благодарение на Механизма на ЕС за гражданска защита. В същото време в рамките на ЕС бяха въведени "зелени транспортни коридори", които гарантират доставките на стоки от първа необходимост и жизненоважно медицинско и предпазно оборудване в рамките на единния пазар.
Пример за солидарността на ЕС в действие беше и стартиралият в края на февруари процедура за съвместно закупуване на защитно облекло, медицинско оборудване и лекарства, в която участваха 25 държави членки. Същевременно беше въведено временно изискване износът на лични предпазни средства (маски, защитни шлемове за лице, защитни дрехи и др.) за страни извън ЕС да става само с разрешение на съответната държава членка.
Бяха мобилизирани и над 3 млрд. евро помощ от ЕС за системите на здравеопазването в най-силно засегнатите от коронавируса региони на ЕС. Тези средства в момента помагат за изграждането на полеви болници и за транспортирането на пациенти с коронавирус в болници със свободен капацитет. Парите се използват и за закупуване и разпределение на медицинско оборудване като апарати за обдишване, защитно облекло и маски за многократна употреба.
За много кратко време след избухването на епидемията в Европа, Европейската комисия успя да осигури финансова подкрепа за научните изследвания за намиране на ваксина. До момента са отпуснати над 330 милиона евро за разработването на ваксини, за нови лечения, за диагностични тестове и медицински системи за предотвратяване на разпространението на коронавируса. В средата на април беше стартирана и Европейска платформа за данни за COVID-19, която дава възможност за бързо събиране и обмен на научноизследователски данни както между учени в Европа, така и между учени от целия свят.
Европейските институции работят много усилено и за облекчаване на социално-икономическите последици от кризата. Евродепутатите гласуваха да осигурят на държавите членки достъп до 37 млрд. евро от структурните фондове на ЕС за борба с кризата и подкрепа на системите на здравеопазване, работниците и предприятията. Европейската комисия предложи общоевропейска схема за работа на съкратено работно време (SURE) с цел да се избегнат масови уволнения от предприятията, засегнати от кризата. Комисията също така разблокира 1 млрд. евро от Европейския фонд за стратегически инвестиции, които ще бъдат използвани от Европейския инвестиционен фонд като гаранции за банки и други заемодатели. По този начин те ще бъдат стимулирани да осигурят ликвидност на около 100 000 малки фирми. в размер на около 8 млрд. евро
В средата на април Европейската комисия и Европейският съвет представиха съвместна пътна карта за координирано вдигане на противоепидемичните мерки , която залага на широкообхватно тестване и наличен достъп до предпазни материали.
На последното свое заседание през април евродепутатите призоваха за мащабен пакет от мерки за възстановяване и реконструкция, финансиран от по-голям дългосрочен бюджет на ЕС, от съществуващи европейски фондове и финансови инструменти, както и чрез т.нар. "облигации за възстановяване". Очаква се в средата на май Европейската комисия да представи ново предложение за дългосрочния бюджет на ЕС за 2021-2027 г. с включен пакет от мерки за стимулиране на икономиката. Това са само част от мерките, които Европейският съюз предприема в борбата срещу COVID-19.На днешния ден, докато отбелязваме Деня на Европа, си спомняме как европейците написаха историята през 1950 г. и отдаваме почит на онези, които пишат история днес. А отвъд 9 май 2020 г., на нас се пада отговорността да продължим да допринасяме за това Европа да бъде още по-единна и солидарна.
Съвместна изложба представят в Перник Валентин Савчев и Румен Кожухаров. Експозицията е озаглавена „Възприятие и слово“ и е посветена на 24 май. В галерия „При кмета” в сградата на община Перник са експонирани 15 творби - живопис, релефи и рисунки с абстрактен характер, вдъхновени от духа на празника. Двамата автори са добре познати на публиката. Доц...
За поредна година издателство "Захарий Стоянов" дари книги на Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" в Кюстендил. Дарението е традиционно и се прави в навечерието на 24 май. Днешното дарение включва над 400 заглавия, представящи съвременни автори, класически творби, детска литература и научна специализирана литература. Това е 15-то поред..
Млади таланти от няколко училища в Благоевградска област и от Кюстендилско, са участници в Регионалния творчески конкурс „Време за природата“. Днес най-добрите творби бяха отличени на специална церемония от представители на РИОСВ – Благоевград, организатор на събитието. Церемонията се проведе в Регионалния исторически музей. Две..
За 13-та поредна година в Перник бяха отслужени молебен и водосвет по повод земетресението от 22 май 2012 година. Перничани се събраха пред централния храм „Св. Иван Рилски”, за да благодарят на Господ, че земетресението не взе човешки жертви. След молебена бе раздаден курбан. Християнската вяра ни учи, че дори и в страданието има смисъл, каза в..
„Върви, народени възродени!“ огласи всяко училище в страната. В инициативата се включи и Осмо СУ „Арсени Костенцев“ в Благоевград. По този начин символично бе отбелязан в аванс Денят на славянската писменост и българската просвета и култура. „Върви, народени възродени!“ запяха точно в 11 часа ученици и учители в учебното заведение. Химнът се..
Във връзка с предстоящите абитуриентски балове и с цел обезпечаване на обществения ред и безопасността на гражданите, Община Благоевград издаде заповед в координация с ОД на МВР за временна организация на движението и паркирането в определени зони на областния център. За времето от 17:00 до 21:00 часа на 24, 25 и 26 май се ограничава движението на..
Работници от общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство" в Бобов дол, се събраха на протест тази сутрин в 7:30 часа пред предприятието. Недоволсрвото на протестиращите е срещу решение на Общинския съвет от 19 май, с което беше сменен директорът му. С решение на общинските съветници, на мястото на Георги Андонов беше назначен..