Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищата в област Благоевград са готови за провеждането на държавните зрелостни изпити

Това каза за Радио Благоевград Ивайло Златанов, началник на РУО – Благоевград.

Учебната година ще приключи неприсъствено в електронна среда. Учениците ще се върнат в класните стаи само за най-важните изпити, като ще бъде създадена специална организация, за да се избегне разпространението на Covid-19.  Държавните зрелостни изпити ще се проведат на 1 юни и на 3 юни.

Общият брой зали за първия държавен изпит по БЕЛ, който ще бъде на 1 юни, е 276 в 31 училища на територията на цялата област. Малко по-малък е броят на залите за втория зрелостен изпит – 250 зали в 29  училища. „По-малкият брой зали е функция и резултат на това, че  от 2 525 ученици, които са изявили желание да се явят на втори ДЗИ, 728 зрелостници са предпочели да се явят на изпит по придобиване на степен на професионална квалификация. Това стана възможно с влизането  в сила на Закона за училищното и предучилищното  образование“ – каза г-н Златанов. Той допълни, че през последните години непрекъснато се увеличава броят на зрелостниците, които предпочитат да се явят на изпит по теория и практика на съответната специалност. „Това е положителна тенденция. Децата са учили 5 години съответната професия. Логично е в края на обучението в средното образование да защитят тази позиция“ – коментира Ивайло Златанов.

Още за предпазните лични средства по време на ДЗИ, организацията в училищата, за квесторите и съветите към учители, ученици и родители  от началника на РУО Благоевград Ивайло Златанов, чуйте в звуковия файл:

Зрелостниците в ПГИТ „Проф. д-р Асен Златаров“ гр. Петрич са 100 тази година. „87 от тях ще държат втори зрелостен изпит по теория и практика на професията“ – каза за радио Благоевград директорът инж. Светла Данаилова. Изпитът по теория ще бъде проведен по правилата за ДЗИ, както по отношение на организацията, така и по отношение осигуряване и засилени хигиенни и дезинфекционни мероприятия в деня на изпитите. „В нашето училище ще бъдат проведени изпити по практика за пет специалности. Част от тях ще се проведат под формата на задание, което зрелостниците защитават в деня на практическия изпит. Друга част от зрелостниците ще проведат  изпит като задание, но в компютърен кабинет. 1/4 от учениците от специалността „Ресторантьор“ ще проведат своя практически изпит в учебните работилници по технология на кулинарната продукция“ – поясни инж. Светла Данаилова.

Още подробности за организацията на ДЗИ, ще има ли изпращане на знамето и тържество в двора на училището, чуйте в звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пукльовците - екосъстезание с мисия

Започна турнето с екоигри в 7 града в страната, сред които Перник, Кюстендил и Петрич. Състезанията се  организират от платформата „Пукльовците“, която цели да стимулира директното общуване и взаимоотношения между децата. И това не къде да е, а в училища среда – там, където започва тяхното истинско социализиране. Това сподели в ефира на Радио..

публикувано на 26.02.25 в 14:50

НЕ на тормоза в училище! – „Денят на розовата фланелка“

Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като  „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоз и насилие в училищетo . За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис..

публикувано на 26.02.25 в 11:33

Айше Емин събра в книга кулинарните съкровища на Родопите

Айше Емин от гърменското село Рибново събра в книга кулинарните съкровища на Родопите. Изданието съдържа 36 рецепти на традиционни и обичани ястия като салати, супи, печива, десерти. „Тази книга е изцяло в мой стил – рецептите са лесни за приготвяне, с достъпни продукти и пълни с любов. Вложих много старание, защото знам, че моите читатели заслужават..

публикувано на 26.02.25 в 11:24

Ученици от Благоевград: Отворете сърцата си!

В седмицата на Прошки сме. Предстои и един от най-светлите християнски празници – Великден. Празниците са времето, в което се събираме с близките си традиционно на богата отрупана трапеза. Има обаче и хора, които нямат близки. Има хора, за които няма отрупана маса с различни блюда. За да направят точно тези хора щастливи и за да успеят поне малко..

публикувано на 25.02.25 в 15:00

Столични лекари преглеждат безплатно деца в Петрич

Детски лекари  от специалностите УНГ, ортопедия и травматология, урология, хирургия, кардиология, неврология, ендокринология, дерматология, обща медицина, образна диагностика, гастроентерология и офталмология ще преглеждат безплатно деца в Петрич. Инициативата е част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи специалисти от болница..

публикувано на 25.02.25 в 14:50

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23