Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 10 юни се очакват първите кюстендилски череши

Към 10 юни се очаква да се появят на пазара първите кюстендилски череши.

„В страната, повечето черешова продукция е измръзнала, затова се очаква търговците да се насочат към кюстендилския регион, където има сравнително добра реколта“ – прогнозира в интервю за Радио Благоевград доц. д-р Димитър Сотиров, заместник-директор на Института по земеделие в Кюстендил.

Той коментира и предложените тези дни от земеделското министерство мерки за подпомагане на бранша.

Припомняме, че Управителният съвет на ДФ „Земеделие” разпределя 1 млн. лв. по схемата de minimis, като стимул за реализацията на реколтата от български череши през предстоящата изкупна кампания. Подкрепата е до 50 лв. на тон за предприятията, които са завишили изкупните количества с 30%, спрямо обемите си от 2019 г., които следва да са били над 20 тона.

„Това, което сега се предлага, е промяна в мярката, да не се подпомага обвързаното подпомагане на тон, а да бъде по фактури, по стойност. Така, ще се изкарат земеделските производители на светло. Тоест, който продава честно, на по-висока цена, който ще отчете фактури на по-висока стойност, ще получи по-добро подпомагане и обратно. Надявам се, това да раздвижи пазара и конкретно черешопроизводството“ – коментира доц. д-р Димитър Сотиров.

По отношение реализацията на българската череша, земеделският експерт изрази надежда за скорошно отваряне на границите, за да може да се изнася продукция за външния пазар.

„Вътрешният пазар е свит, не може да се консумира цялата плодова продукция, така че, се надяваме да има търговци от Румъния, да върви бизнеса с Италия, който е традиционен от десетки години, за да няма проблем с реализацията“ – уточни доц. Сотиров, според когото, към момента няма сериозно търсене от страна на търговците.

Земеделският експерт коментира още, че към момента е трудно да се прогнозира цената на кюстендилската череша тази година. Всичко зависи от търсенето и предлагането.

„Когато е по-малко плодовата продукция и търговците са по-малко, търсенето е повече, особено за външния пазар и цената се понижава. Около 10 юни се надяваме, цената за производителите да стартира около 2 лева за килограм, а на пазара сигурно ще бъде двойна 3 - 4 лева“–  коментира още доц. Димитър Сотиров.

По отношение на прибирането на черешовата реколта, експертът прогнозира, че ще бъде създадена необходимата организация, както всяка година, но сега тя ще бъде съобразена с противоепидемичните мерки. Няма как берачите да бъдат с маски, но могат да ползват ръкавици, както го правят и досега. Ще бъде осигурена и охрана на черешовите масиви, за да няма набези върху реколтата.

„За момента дърветата са в добро състояние, развиват се много бързо, обаче, да си пожелаем да падне един хубав, напоителен дъжд, за да може плодовете да наедреят достатъчно и да бъдат атрактивни на пазара“ – сподели още доц. Димитър Сотиров, заместник-директор на Института по земеделие в Кюстендил.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Сотиров:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

За майсторлъка при кукерските костюми

Да си майстор на кукерски костюми не винаги се предава от поколение на поколение, но е път, по който се върви с обич и желание за съхраняване на традициите. Иван Иванов е магьосникът, под чиито ръце се раждат най-красивите кукерски костюми. Той е от сурвакарската група на квартал „Струмско“ в Благоевград. Къщата му вече се е превърнала в..

публикувано на 22.11.25 в 15:15
Ваня Кромбоа

Женската енергия на Пиринско се обедини в „Тя, промяната“

Женската организация „Тя, промяната“ към ПП „Продължаваме промяната“ вече има своя областна структура в Пиринско. Клубът беше учреден в Благоевград, като на събитието присъстваха десетки жени от региона. В инициативата се включиха дами от различни градове, професии и възрасти, обединени от желанието да споделят опит, да търсят подкрепа и да работят за..

публикувано на 21.11.25 в 10:28

„Македонски алманахъ“ от 1940 г. оживява отново в Благоевград

Първото фототипно издание на „Македонски алманахъ“ ще бъде представено на 27 ноември от 18:00 часа в зала „22 септември“ в Благоевград. Поводът е 85-годишнината от издаването на оригинала през 1940 година в Индианаполис, САЩ. „Македонски алманахъ“ е уникална илюстрована енциклопедия, отразяваща живота, стремежите и духовността на македонските българи..

публикувано на 21.11.25 в 10:19

Мит ли е твърдението, че мечките не се събуждат по време на зимния си сън?

Над 10, от общо 17 мечки в Парка край Белица в момента, вече спят зимен сън. Това е едно много важно състояние за здравето на животните, което е известно като хибернация. Тя трябва да протича в спокойна среда, което е основната причина за затварянето на мечото селище за посетителите от 16 ноември.  „Хибернацията е много интересно явление,..

публикувано на 20.11.25 в 14:31

Благотворителен кулинарен базар в ОДК – Петрич

По повод 21 ноември - Денят на християнското семейство и младежта ОДК- Петрич организират благотворителен кулинарен базар. Средствата, събрани от инициативата, ще подкрепят две семейства в нужда, а в базара може да се включи всеки, който има желание, съобщи в ефира на Радио Благоевград директорът на ОДК- Петич Таня Димитрова. „Този свят..

публикувано на 19.11.25 в 14:34
Полковник Кирил Спаневиков

Денят 19 ноември е символ на приемственост и воинска чест

Полковник Кирил Спаневиков, бригадир на Трето бригадно командване, беше гост в ефира на Радио Благоевград по повод 19 ноември – празника на Българските сухопътни войски. В разговора той подчерта значението на датата като ден, който припомня дългия път и приноса на сухопътните войски в изграждането на съвременната българска армия. Полк. Спаневиков..

публикувано на 19.11.25 в 12:31
Съдия Пенка Братанова

Доверието на ВСС е подкрепа за целия Кюстендилски съдебен район

Съдия Пенка Братанова започва втория си мандат като председател и административен ръководител на Окръжен съд – Кюстендил, след като получи пълното доверие на Висшия съдебен съвет. В интервю за Радио Благоевград тя говори за приоритетите, предизвикателствата пред съдебната система и посоката, в която институцията ще работи през следващите години...

публикувано на 19.11.25 в 10:26