Повечето детски градини и ясли в страната от утре (26 май) ще подновят работата си. Забавачките бяха затворени от 16 март заради епидемията от коронавирус и са сред последните обекти, които получават разрешение за работа от властите. Посещението е по желание и се препоръчва по възможност децата да останат вкъщи. Много родители, чийто отпуск вече е изчерпан, ще изпратят децата си на градина още от вторник.
По чувствителните деца ще имат нужда от адаптация след 3 месечното отсъствие от посещението на забавачка, предупреждава психологът Бисера Борисова:
„Детенцето е свикнало през тези месеци да бъде в семейна среда. Трудно ще бъде както за детенцето, така и за родителите му. При по-чувствителните деца може да има както в началото, когато за първи път отиват на градина, едно силно желание за мама или за баба, зависимост коя е значимата фигура. Важно е да проявим много внимание към тяхното емоционално състояние. Трябва да се даде израз на емоцията, която преживява“.
Децата са силно интуитивни и не бива да ги лъжем, категорична е Бисера Борисова. Тя съветва за по-лесна адаптация както родителите, така и персоналът на детското заведение, да включат игрови техники. Преди да посетят градина, след дългото отсъствие, родителите трябва да обяснят на децата си за промените, които ги очакват там.
„Това много ще улесни процеса, защото детенцето ще знае какво да очаква.Когато види учителката или лелката с предпазни средства то вече ще знае, че е за негово добро. Но, отварям една много голяма скоба, това не бива да бъде дадено като информация, която да вселява страх. Точно обратното, то трябва да знае, че така е в защитена и безопасна среда. Пак казвам важен е подходът, откровеният разговор, любящото поведение“, съветва още психологът.
Пред предизвикателство е поставен и персоналът, който също трябва да намери правилния начин да разговаря с децата за промените, които се случват в градината.
„Не бива да влизат в роля на страшилището, което да им казва не това, а по един занимателен начин да им бъдат обяснявани нещата. Трябва да бъдат предразположени, да бъдат стабилни и спокойни“, допълва още психологът Бисера Борисова.
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..