Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Със 150 тона вода дневно „Биострой“ мие улиците на Благоевград

Снимка: Ани Петрова

Над 70 служители на общинската фирма по чистота в Благоевград се включват активно по поддръжката на зелената инфраструктура на общината. 14 бригади са разпределени първоначално по най-невралгичните участъци в града, каза в интервю за Радио Благоевград управителят на общинското звено, инж. Васил Бачев. От „Биострой“ продължават и с масираното измиване на уличната мрежа.

От днес се активизира дейността по подрязване на дърветата и освежаване на тревните площи на територията на община Благоевград. Усилията са насочени най-вече към избуялата и опасна растителност, която може да създаде предпоставки и за инциденти, каза управителят на „Биострой“, инж. Васил Бачев.

Той не скри факта, че е имало момент, в който пространството около парк Бачиново е било позанемарено. Сега обаче,  ситуацията е коренно различна. Почистени са всички участъци, както и пешеходната зона в посока тенискортовете и бейзболното игрище.

Продължава почистването на затревените и паркови зони по всички градски квартали. Вече са на ход и пет автомашини, които са започнали измиването на уличната мрежа.

Над 150 т. вода се изразходват в хигиенизирането на улиците. Снабдяването става единствено и само от реката, подчерта шефът на „Биострой“.

Той допълни, че една част от добитата зелена отпадъчна маса се предава за изхранване на животните в благоевградския Зоопарк, а останалата се компостира.

Васил Бачев коментира и най-щекотливата за предприятието тема, с възрастта на автопарка. Според него в близките месеци се очакват два нови тежкотоварни автомобила. Предстои подновяване и на сметосъбирачните машини.

Чуйте в звуковия файл разговора с инж. Васил Бачев:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ситуацията с пожара в Трънско се успокоява

Овладян като цяло е пожарът в Трънско. На места има тлеещи огнища, които са под непрекъснато наблюдение. Помощ на екипите на Пожарната оказват служители на "Гранична полиция", горски служители и доброволци.  Ситуацията в засегнатите села вече е по-спокойна. Пожарът, който избухна в следобедните часове в събота, се разпростря от границата със Сърбия..

публикувано на 28.07.25 в 17:54

49-годишен мъж е предизвикал пожар в пернишкия квартал „Рудничар”

49-годишен мъж е предизвикал пожар в пернишкия квартал „Рудничар”. След скандал с жената, с която живеел, той запалил одеало и го хвърлил върху горими предмети. Изгорели са пет постройки /тип бараки/, пригодени за живеене, които били долепени една до друга. На сигнала са се отзовали три екипа на пожарната. При пристигането им бараките били почти..

публикувано на 28.07.25 в 16:49

Кметове от Петричко отменят гражданското неподчинение заради БДЖ

Кметовете на част от населените места в Община Петрич засега отлагат планираното по-рано гражданско неподчинение. Поводът за недоволството бе продиктуван от съкращаването на преминаващи влакове в участъка Генерал Тодоров – Кулата – Петрич, което ще затрудни придвижването на десетки местни жители. Заместник-министърът на транспорта и..

публикувано на 28.07.25 в 14:36

30 незаети места в дупнишките гимназии

30 места за осмокласници останаха незаети след второто класиране в дупнишките гимназии. Под въпрос е паралелката за автотехници в Гимназията по транспорт. Свободните места там са 10 при обявени 26. Ако до началото на септември не бъде достигнат минимумът от 18 ученици, паралелката може да функционира като маломерна с решение на Общинския съвет или да..

публикувано на 28.07.25 в 14:07

Три хеликоптера се включиха в гасенето на пожара над Илинденци

Три хеликоптера вече помагат в гасенето на пожара над Илинденци, каза гл. комисар Александър Джартов, директор на ГДПБЗН. Един словашки, един унгарски и един български ще работят днес.   Целта е да свалят пламъците и огънят от върхов да стане низов, за да се поеме от наземния екип. В района работят над 200 души - огнеборци, военни, горски, доброволци.

публикувано на 28.07.25 в 13:43

Община Невестино и „Кюстендилска вода” незаинтересовани от безводието в село Рашка Гращица

Гражданско неподчинение и затваряне на пътя Кюстендил - Дупница готвят жителите на невстинското село Рашка Гращица. Причината е липса на питейна вода и сериозните проблеми с водоснабдяването В края на миналата седмица живеещите в село Рашка Гращица и околните махали се събраха на среща, инициирана от кмета на селото Светослав Сухарски, заради..

публикувано на 28.07.25 в 13:31

Загасиха пожара в Рила планина

Ликвидиран е пожарът, който възникна на 13 юли в Рила планина. Той обхвана площ от 800 дка от които 200 дка гора – низово, и 600 дка сухи треви.  14 пожара са гасили екипи на районните служби "Пожарна безопасност и защита на населението“ в Кюстендилска област през изминалото денонощие. 4 от пожарите са нанесли щети. Пожарът в бали слама, който..

публикувано на 28.07.25 в 12:39