Преподаватели от катедра "Културология" към Факултета по изкуствата и катедра "История" към Правно-историческия факултет участваха в престижна международна конференция в Турция. Сложната епидемиологична обстановка не попречи да се реализира предвидената научна програма. Благодарение на съвременните технологии, конференцията се състоя онлайн и учени от целия свят имаха възможност да представят и обсъдят най-новите си изследвания върху историята и културата на Древна Анатолия.
Научният форум бе организиран от "Изследователския център за археология на Западна Анатолия" (The Research Center for the Archaeology of Western Anatolia - EKVAM) към Dokuz Eylül University - DEU -Измир, Турция. Събитието премина под наслов "Кападокия и кападокийците от Елинистическия, Римския и Рановизантийския период".
Научният колегиум от Югозападния университет "Неофит Рилски" – проф. д.н.к. Васил Марков, гл. ас. д-р. Александър Порталски, гл. ас. д-р Димитрия Спасова и гл. ас. д-р Антон Генов представи доклад , посветен на паралелите между мегалитните култови паметници от Западна Анатолия и Балканите. Изследването е резултат от проучванията на екипа, финансирани по Национална научна програма КИННПОР.
Докладът беше представен от д-р Генов и предизвика голям интерес и дискусии. Д-р Спасова визуализира допълнително текста, чрез онлайн препратки към сайта на Университетския научно-изследователски център за древни европейски и източно-средиземноморски култури към ЮЗУ "Неофит Рилски".
Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. „локали”, заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Министър Иван Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите хора...
Най-красивият български празник събра в училищните дворове на община Разлог своето бъдеще – децата, учениците и учителите. Денят бе наситен с емоции, благодарност и признателност – венци украсиха паметниците на Светите братя Кирил и Методий, знамето на България се издигна тържествено, а абитуриентите целунаха училищните знамена, прощавайки се с..
Сред гостите на празника беше министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Под звуците на „Върви, народе възродений” възпитаниците на пернишките училища преминаха през центъра на града. По традиция, начело на шествието , бяха училищният оркестър и мажоретният състав към 6 –то Средно училище, което носи името на светите братя Кирил и Методий. „24 май е..
На 24 май — най-светлия празник в българския културен календар, в Банско на централния площад отново се събраха деца, ученици, преподаватели, родители и граждани, за да отдадат почит на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост и закрилници на българската духовност. В празничното си слово кметът на община Банско..
Президентът на Република България Румен Радев бе официален гост по повод честванията на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Празника на Благоевград и 145 години от съдаването на Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ /бивша Солунска/“. Празничната програма..
Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност беше отбелязан тържествено в Кюстендил. В шествието днес, преминало под мотото "Парад на книгата", се включиха ученици, учители и представители на културните институти в града. В него участваха депутати, кметът Огнян Атанасов, заместниците му,..
Честваме 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на..