Пукльовците и Българска фондация Биоразнообразие организират виртуални турнири, с които да повдигнат сред най-малките важни теми за опазването на застрашените видове в България. Всеки виртуален турнир е насочен към конкретен застрашен вид. В два турнира на фокус бяха саблеклюнът и елените. На 27 май от 14 часа започва турнир, посветен на теснолисния божур, а на 4 юни – на дивата коза.
Информация как и кой може да се включи в турнирите даде в предаването "Днес" от един от организаторите Ставрос Ставру от Пукльовците. Той обясни, че турнирите са безплатни, могат да се включат всички желаещи, като условието е да сформират отбор от 4 човека и да бъдат ученици в 3-ти или 4-ти клас, тъй като задачите го изискват.
Уменията за работа в екип за приоритет за Пукльовците. Но кои са Пукльвците? Пукльовците са измислени същества, на които им пука! Тяхната мисия е да превърнат децата в истински „Пукльовци“ – хора, на които също им пука. За другите, за природата, за света. Защото вярват, че само в свят, в който хората не са безразлични и им „пука“, може да има положителна промяна. А за да бъде устойчива тази промяна – трябва да се живее заедно. Ето защо Пукльовците учат децата ни да работят в екип, да си помагат един друг и да се подкрепят взаимно. Виртуалните турнири не са в състезание отбор срещу отбор, а всички отбори заедно в постигане на крайната цел – 3000 точки, които ще донесат удвояване на резултата в играта и финансови средства, които спонсора на играта ще дари за опазване на съответния застрашен вид.
Предстои още един виртуален турнир, той е посветена на дивата коза. Ако искате да се включите в него, последвайте сайта на Пукльовците, там ще намерите информация за още много игри и предизвикателства – > Пукльовците
Ставрос Ставру от Пукльовците можете да чуете в звуковия файл – >
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..