Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благоевград почете 144 години от смъртта на Георги Измирлиев-Македончето

С ритуал по полагане на венци и цветя пред бюст-паметника на българския революционер Георги Измирлиев - Македончето  бяха почетени 144 години от смъртта му. В церемонията се включиха кметът Румен Томов, заместник-кметът по строителството инж. Евгени Терзиев, заместник-кметът по обществен ред, сигурност и спорт Любен Милев, председателят на Общинския съвет Андон Тодоров, заместник областният управител на Област Благоевград Иван Стоянов, Н. Пр. г-н Желко Йович - посланик на Република Сърбия в Република България, Н. Пр. г-н Митко Солаков - Почетен консул на Република Казахстан в Република България, омбудсманът на Община Благоевград доц. Валентин Василев, общински съветници и граждани.

Бяха припомнени паметни моменти от живота и делото на българския революционер, който умира едва на 25 години.

"Георги Измирлиев е най-силната, най-величавата личност, която се е раждала в нашия град. Но той е и личност, която далеч надхвърля регионалните очертания и достига до общонационално ниво. Превръща в една от големите фигури на Априлското въстание. Той е определен и за помощник-апостол на Стефан Стамболов", каза за Радио Благоевград д-р Елена Чалгънова - уредник в Регионалния исторически музей.

"Емблематична е репликата му, когато го слагат на бесилото, че е сладко да се умре за свободата на родината. Поклон пред тези хора, които са дали живота си за освобождението на България. Важно е да помним всички, които са оставили костите си по планини, скали и т.н., за да бъдем свободни сега", каза кметът Румен Томов.

Георги Измирлиев е роден на 21 април 1851 година в град Горна Джумая, в семейството на Димитър Измирлиев и Тона Икономова, местни общественици, известни със своята човечност и съпричастност към страданията на другите.
Началното си образование Георги получава в родния град, а прогимназиално в град Сяр. Тук той се запознава с поемата на Георги Раковски - „Горски пътник”, която разкрива пред него величавото минало на Българската държава и предизвиква пламенен стремеж за освобождаване на Отечеството от турците. По-късно се включва в подготовката на Априлското въстание като помощник-апостол на Търновски революционен окръг. В разгара на подготовка е заловен след предателство и осъден на смърт чрез обесване. На 28 май 1876 г. в град Горна Оряховица присъдата е изпълнена.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Окръжен съд Благоевград измени мерките за неотклонение на двама обвиняеми за развратни действия и склоняване към проституция

След като се запозна с материалите по делото състав на Окръжния съд в Благоевград  прецени, че по отношение на двамата мъже, на 51 и 47 години,  най-адекватна мярка за неотклонение е „гаранция в пари“ в размер на по 5 000 лв. за всеки от тях. Според съдебния състав на този етап от разследването от наличните доказателствени източници  може да се..

публикувано на 12.06.25 в 17:34

Около 150 перничани посетиха трудова борса

Със свои щандове в нея участваха 14 фирми от областите Перник и София и от град Дупница.  Посетилите борсата имаха възможност за директен контакт с работодатели от различни браншове и за договаряне сключването на трудови договори. Заявени бяха 73 работни места в различни сфери.  Част от дошлите на борсата бяха поканени от работодателите да  посетят..

публикувано на 12.06.25 в 17:32

Откриха „Благоевград плете – занаят на минало и бъдеще“

Първото издание на фестивала „Благоевград плете – занаят на минало и бъдеще“ беше открит в градинката при Градската баня. Любители и майстори на плетките се събраха, за да покажат своите произведения на изкуството, да обменят опит и да представят техниките на плетенето. Фестивалът откри организаторът и инициатор Александрина Пандурска...

публикувано на 12.06.25 в 17:13

Ученик от Банско с блестящ успех на матурата по БЕЛ

Зрелостникът Иван Колев от ПГЕЕ – гр. Банско постигна максималните 100 точки на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Отличният резултат нарежда Иван сред най-добрите зрелостници в страната за учебната 2024/2025 година и е доказателство за високото ниво на подготовка и отдаденост както на ученика, така и на неговите..

публикувано на 12.06.25 в 16:18

Министърът на отбраната на посещение в Симитли

Кметът на Симитли Апостол Апостолов и министърът на отбраната Атанас Запрянов проведоха днес среща, на която бяха обсъдени теми, касаещи взаимодействието между МО и Общината. Срещата бе свързана с общи теми, по които се проведе конструктивен диалог, като беше отчетено и доброто сътрудничество до момента. На срещата кметът на община Симитли Апостол..

публикувано на 12.06.25 в 15:42

Научен форум в ЮЗУ събра учени и докторанти от 10 държави

Над 160 учени и докторанти от 10 държави участват в XI международна научна конференция „Съвременни тенденции в науката“. Престижният форум е организиран от Природо-математическия факултет на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград и в него участват учени от университети и институти от Катар,  Узбекистан, Турция, Сърбия, Северна Македония, Португалия, Израел,..

публикувано на 12.06.25 в 14:31

Първа копка за рекултивация на депото в Гоце Делчев

От 29.10.2024г. Община Гоце Делчев изпълнява одобрения проект „Закриване и рекултивация на клетка 1 към регионално депо за неопасни отпадъци - община Гоце Делчев". Проектът се финансира с договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура „Рекултивация на регионални депа/клетки на регионални депа за битови отпадъци“, Приоритет 2..

публикувано на 12.06.25 в 13:51