Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече храни от фермата до трапезата

По-голямо търсене и предлагане на биологични продукти, както и насърчаване на биологичното земеделие, са сред основните акценти в новата Стратегия „От фермата до трапезата“ на Европейската комисия. Амбициозните мерки ще гарантират, че здравословното хранене ще е по-лесно приложимо за гражданите на Европейския съюз, включително ще бъде подобрено и етикетирането.

Една от мерките в Стратегията е увеличение до 25 % на  биологично сертифицираната земя в Евросъюза до 2030 г.

„Това е доста амбициозна цел, има държави, като Австрия например,  които и в момента имат минимум 20 % биологично сертифицирана земеделска земя, а у нас процентът е доста по-малък от 3 до 5%, така че има доста какво да наваксваме“ – коментира за Радио Благоевград д-р Стоилко Апостолов, председател на Фондация „Биоселена“, които участваха в разработването на Стратегията.

По думите му, това което е много важно в документа, е държавите -членки, чрез собствените си механизми, да насърчат консумацията на биологични храни, чрез въвеждането на „зелени“ обществени поръчки и вкарването на биологични храни в училищното хранене.

„Това е рецептата, която е направила Франция – една от водещите храни в биоземеделието. В момента, тя е една от водещите държави в пазара на биохрани, тъй като, така се стимулират и самите фермери, да преминат към този вид земеделие, защото те вече знаят, къде могат да реализират продукцията си. За съжаление, тук е още стихийно производството на биохрани“ – уточни председателят на Фондация „Биоселена“

Д-р Апостолов е категоричен, че Фермерските пазари, са един от вариантите, това да се случва успешно и в България, както и партньорството с големите търговските вериги и специализираните магазини за биохрани.

„В тази връзка, започваме една инициатива с търговските вериги и от тази събота ще направим първия Фермерски пазар на паркинга на една от големите търговски  вериги в София. Тъй като, повечето хора, които участват в нашия пазар са регистрирани по Наредба 36, нямат право да продават в търговски вериги, решихме да пробваме и да видим какъв ще е ефектът“ – съобщи още д-р Стоилко Апостолов.

Според него, подобни Фермерски пазари, които се организират всяка сряда пред Земеделското министерство в София, могат да се организират и в другите по-големи градове в страната, но при необходимата организация и спазване на изискванията.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стоилко Апостолов – > 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06