Българските юноши са на първите места по тютюнопушене, употреба на алкохол и канабис и ранен старт на сексуалния живот. Това показва доклад на Световната здравна организация за здравното поведение на 11-15-годишни в Европа.
“За съжаление това го виждаме от години вече, как в България духовната нищета, духовната криза опустошава живота на младите хора. Относно превенцията- ние сме в неблагоприятна позиция, защото първо финансирането на превенцията, попринцип това е доста сериозно финансово перо, за да може да бъдат защитени добри резултати, а ние не разполагаме с такива пари. От друга страна, трябва да има подкрепа на обществото. Когато в интернет пространството се създават и разпространяват новини, които примерно разказват за марихуаната, която помагала, която лекувала, всичко това може да бъде оценено от възрастните хора като лъжа, но децата имат първично усещане за нещата. Те се подвеждат повече по това, което се вижда, а не се концентрират толкова върху това което чуват. В нашите срещи по превенция мога да ви цитирам как ученици 4- 5 клас обясняват как марихуаната лекувала болни хора. Вижте какво сме направили с тези млади хора! Същото ще ви кажа и за наргилетата. Нямате си представа какви митове и легенди се разказват за наргилетата- колко са безвредни“, коментира резултатите от изследването д-р Теменужка Любенова, председател на ОбСНВ- Благоевград.
Според данните от изследването на СЗО българските юноши между 11 и 15 години са сред първенците по напиване. Голяма част от тях споделят, че консумират алкохол всеки ден или веднъж в седмицата. Все повече са и младежите, които употребяват наркотични вещества.
„Според мен това се влияе повече от компанията. Когато хората от компанията ти пушат или употребяват наркотици и за да се впишеш по някакъв начин в тази компания, и те започват да ги употребяват и затова спада толкова възрастовата граница. На мен доста пъти са ми предлагали да правя такива неща, но никога не съм се поддавала понеже знам какво ми причиняват на организама тези неща и не искам да си го причинявам. Спирам контакт с тези хора. Доста от приятелите ми са запознати с тези неща, но го пренебрегват, оставят го на по-заден план“ споделя Борислава Грозданова, доброволец в Български младежки червен кръст в Благоевград, която е преминала и обучение по превенция на зависимостите.
България е на второ място при 15-годишните юноши, които са правили секс, се казва още в изследването, което обхваща 45 държави.
„Нормалната възраст за правене на секс според мен е когато човекът и партньорът му се чувстват достатъчно, че имат доверие един на друг. Трябва обаче и да се спазват някакви години. Според мен вече ако си на 16 или 17 г. и имаш доверие на партньора си мисля, че вече е достатъчно“ смята Александър Миленков от Благоевград.
На същото мнение е и Невена Зарева:
„Трябва да има доверие между двамата. Според мен също може би трябва да се прави над 16 години, защото тогава вече сме узрели и знаем какво правим“.
Според младежите, които са и доброволци към младежкия БЧК в Благоевград, ранната сексуална активност на техните съученици се дължи на средата и на липсата на сексуална култура.
„Когато някой техен приятел прави секс и им казва колко е готино и интересно, и този човек изглежда интересен в очите на останалите им приятели и те също искат да изглеждат интересни“, допълва Невена.
„Липсата на сексуално образование води до тази ранна възраст. Затова трябва да се разпространява тази тема и да не бъде толкова табу в днешно време“, казва Александър.
Българските юноши са на последно място и по подкрепа, която чувстват, че получават от семейството си. По отношение на подкрепата, която младите хора чувстват, че получават от приятелите си, България е на предпоследно място при 11-годишните и на трето място отзад напред при 13- и 15-годишните.
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..