Днес Благоевград отбеляза 215 години от рождението на легендарния Ильо Войвода. Той е един от малкото поборници за свобода, който участва в почти всички въстания за независимост и доживява Освобождението на България. Наричали го „последният хайдутин” и „войводата на войводите”. Възпят е в песенното творчество, а съвременниците му го описват като много смел, с твърд характер, прям, добронамерен и с висок морал.
Пред паметника на революционера, който се намира в самия център на града, представители на Регионалния исторически музей и клуб „Традиция” запознаха присъстващите с подвига му в дати и събития, направиха възстановка на атмосфера и костюми от освободителните борби и почетен караул. Кметът на Благоевград Румен Томов, родолюбиви граждани и ученици поставиха цветя и сведоха глава пред паметното му дело.
Илия Марков Попгеоргиев, по-известен като Ильо Войвода, Ильо Малешевски или Дядо Ильо, е роден на 28 май 1805 г. в гр. Берово (днешна Република Северна Македония), в историческата област Малешево. През 1850 г., защитавайки близките си, влиза в конфликт с османската власт. Събира малка дружина, с която броди из Малешевско, Пиянец и Осогово, а сестра му Мария Попгеоргиева е байрактар. По време на Руско-турската война е командир на всички сборни опълченски чети. Участник е като доброволец и в Сръбско-българската война (1885 г.), когато вече е на 80 години. Многократно е награждаван с ордени за храброст. В Кюстендил се заселва със семейството си след Освобождението през 1878 г. и неуспеха на Кресненско-Разложкото въстание, в което също взима участие. Там и издъхва на преклонна възраст през 1898 г., а погребението му се превръща в събитие от национален характер.На 5 октомври отбелязваме 113 години от Освобождението на Горна Джумая и Пиринска Македония, като този ден е и празник на Благоевград. Годишнината ще бъде отбелязана с двудневни прояви, сред които възстановки, ритуали в памет на героите, тържествена сесия на Общинския съвет и разнородни културни събития. Празникът започва днес, на 4 октомври –..
Днес облачността над повечето райони ще се задържи значителна. Валежи от дъжд ще има на много места главно в източната половина от страната, като през втората половина на деня те ще спират. Ще духа до умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 8° и 13°, по-високи - в югоизточните райони и по Черноморието.
Екипът на Проф. Людмил Вагалински отчете един от най- силните си археологически сезони. Точно след една година втората статуя, която беше намерена в Клоака Максима на древните хераклейци, се завърна у дома и намери достойно място в музея до първата обожествена фигура на Луций Цезар , внука на император Октавиан Август. Възстановяването..
Продължава работата по възстановяване на електрозахранването в отделните селища и премахване на падналите дървета, които нарушиха проходимостта на пътищата. Няма сигнали за пострадали или бедстващи хора. Най- тежка е ситуацията в община Трън, където бе обявено бедствено положение. Цялата община осъмна без ток и с блокирани от паднали дървета пътища...
В навечерието на 113 г. от Освобождението на Горна Джумая в Регионална библиотека „Димитър Талев“ се проведе викторина на тема „Аз обичам Благоевград“. Учениците от 5 клас на СУИЧЕ с класен ръководител Роза Ячкова се включиха във викторината. Единадесетокласници им изнесоха открит урок по родолюбие. Децата се запознаха с интересни факти от..
Бедствено положение е обявено на територията на община Трън. Електрозахранването е прекъснато, в голяма част от населените места няма връзки с някои от мобилните оператори. В различни пътни участъци има паднали дървета, съобщават от общината и препоръчват да не се предприемат пътувания. Училището и детската градина няма да работят, но за децата, които..
Югозападният университет „Н. Рилски“ Благоевград е домакин на двудневна научна конференция с международно участие на тема „Лингвистиката – история, предизвикателства, перспективи“. Организатор на събитието е Катедрата по български език към Филологическия факултет на висшето училище. Във форума участват зам.-министърът на образованието Наталия..