„Зачестилите зверства върху животни, липсата на контрол, дори и срещу тези, които ловуват, злоупотребява се с избиването на защитени видове и не само това. Като цяло, всички бездомни животни, които са на улицата, са жертва на престъпления на хора, които го показват публично в интернет и социалните мрежи. Това са основните причини за организирането на нашия Национален протест“ – коментира за Радио Благоевград Мартин Янчев, председател на Асоциация „M&M – Помощ за животните – БГ“, един от организаторите на Националния протест срещу насилието над животните, който е насрочена за 29 май, петък, от 13.30 до 17 ч., пред Министерския съвет в София.
По думите му, има прекрасен Закон за защита на животните, който е написан, но за съжаление, не се спазва. Затова, протестиращите настояват за по-строго прилагане на санкциите в Закона и за работеща Зоополиция.
„През 2019 организирахме подписка срещу зачестилите зверства, оказа се, че през тази година са два пъти повече. Имахме над 2 500 подписа, пуснахме ги към четири Прокуратури с въпрос към тях – какво се случва с извършителите, какво се случва с преписките и досъдебните производства и за съжаление, не получихме никакъв отговор от тях, което доведе нещата да ескалират и да организираме Национален протест“ – уточни още Мартин Янчев.
Той съобщи, че по време на протеста ще бъде поискана среща с министър-председателя Бойко Борисов, от когото ще бъде потърсено съдействие за решаването на проблема с насилието над животните.
„Хората, които не могат да присъстват на протеста в София, могат да се съберат по същото време, в петък от 13.30 ч., пред съответните Прокуратури в областните градове, за да покажат съпричастността си към това, за което се борим всички ние.“ – допълни още Мартин Янчев, който уточни, че не е работа на защитниците на животните да вършат работата на Институциите.
„Аз винаги съм казвал, че не е идеята ние да се саморазправяме с извършителите на зверства. Идеята е, Законът да ги смачка, а не ние“ – категоричен е Мартин Янчев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Мартин Янчев:
С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..
Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..
Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..
За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..
Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..
Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..
По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..