Александрина Димитрова е изпълнителен директор на фондация „Сийдър“ – българската неправителствена организация, която вече 15 години работи за промяна на държавните политики и обществените нагласи към децата и хората в неравностойно положение. В интервю за Радио Благоевград Александрина Димитрова разказа, че в момента фондацията управлява девет социални услуги и е най-голямата гражданска организация – доставчик на социалната услуга „Център за настаняване от семеен тип“ в България.
„Още преди повече от 10 години фондацията инициира закриването на дома в с. Горна Козница край Кюстендил и подготви плавния преход към семейна или близка до семейната среда на децата и младежите с увреждания, настанени в него. Това се превърна в държавна политика и така започна процесът на деинституционализация в България“, припомни Александрина Димитрова.
Месеците на извънредното положение се оказаха особено рискови и трудни за обитателите и за работещите в социалните центрове на фондацията. „Но за нас тази ситуация се превърна и в доказателство, че ние сме успели добре да подберем, да обучим и вярвам да подкрепяме хората, които работят в тези центрове. Те остават мотивирани и отдадени на грижите за децата и младежите. Това доведе и до още по-силно сближаване както между самите деца, така между тях и хората, които се грижат за тях. Увеличи се усещането за семейство“, анализира ситуацията Александрина Димитрова.
Цялото интервю с Александрина Димитрова можете да чуете в звуковия файл:
Ива автори, които успяват да се превърнат в глас на своето поколение. И да го изрекат - с болките, разочарованията, надеждите. И да останат - да живеят във и чрез следващи поколения, отново и отново. Такъв поет беше Георги Рупчев , с когото се разделихме на 28.11.2001 г. Спомнихме си за него и в изданието на "Арт сезони" на 30 ноември чрез първата чест..
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..