За да привлече общественото внимание към тютюневата епидемия и нейните здравни и социални последици, през 1987 година Световната здравна организация обяви 31 май за Световен ден без тютюнев дим. Всяка година денят има специален акцент, тази е „Да говорим открито за последствията от тютюна!“, като вниманието е насочено най-вече към младите хора.
В интервю за Радио Благоевград д-р Александър Симидчиев – пулмолог, началник отделение по неинвазивна диагностика в Медицинския институт на МВР, председател на сдружението „Въздух за здраве“, коментира липсата на дългосрочна стратегия за здравето на нацията. Според него това води до липсата на ефективни мерки за намаляване на тютюнопушенето у нас. Доказва го тъжната и тревожна статистика, според която България е на първо място в ЕС по най-млади пушачи, най-голям брой пушещи ученици, заедно с Гърция – по най-много пушачи – у нас те са над 3 милиона души, и най-кратка продължителност на живота.„Изчисленията сочат, че здравните ефекти струват около 4 до 5 пъти повече отколкото похарченото за самите цигари, т.с ако ние харчим по 4 милиарда лева на година за тютюневи изделия, здравните ефекти биха били между 12 и 16 милиарда годишно“, посочи още д-р Симидчиев и призова хората да бъдат добре информирани, като този процес трябва да започва от най-ранна детска възраст.
„Белите дробове са органът, който се среща на първа линия с всичко, което идва от околната среда и работи цял живот, за да може да ни осигури нормален живот“, подчерта ролята на белите дробове за нашето здраве д-р Симидчиев. Той е убеден, че вече знаем много повече за COVID-19, можем да бъдем много по-спокойни и прогнозира, че вирусът „ще остане с нас, ще припламва на малки огнища, но ще бъде много по-малко драматичен и все повече ще преминава като обикновена настинка“.
Цялото интервю на Росинка Проданова с д-р Александър Симидчиев можете да чуете в звуковия файл.
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..