Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велопаркинги в града – защо са нужни?

Снимка: @SOfiaGreenCity

Паркингите за велосипеди са или недостатъчни, или са поставени на неподходящи места в по-големите областни градове. В последните години много хора предпочитат велотранспорта като начин на придвижване до работа или до определена градска дестинация. Но в много случаи пред повечето обществени обекти – хипермаркети, обществени институции или до работното място, няма нужните стойки за паркиране на колела.

Велосипедното паркиране е една услуга, която градът може да направи към хората каращи велосипед. Съответно поставянето на велосипедни стойки и осигуряването на паркиране е част от самата велосипедна политика на общината“, коментира за Радио Благоевград арх.Петя Донева от сдружение „Велоеволюция“.

Според нея ако една община иска да привлече повече жители да използват велосипеда за придвижване, необходимо е да бъдат поставени повече стойки за колела. Тя подчерта, че в наредбата за проектиране и планиране на комуникационно-транспортните системи вече има заложени изисквания, според които новите жилищни сгради трябва да разполагат с велопаркинги.

За да се мотивират повече млади и активни хора да изберат велосипеда като транспорт, трябва да бъдат поставени стойки за колела на ключови обществени места. В това мнение се обединяват специалистите от сдружение „Велоеволюция“.

Личният пример на всяка община или на държавните институции може да окуражи повече хора да ползват велосипед“, каза още арх. Петя Донева.

Как всяка община може да се ангажира с изпълнението на наредбата за велопаркингите ще научим от интервюто на Агнес Манова с арх. Петя Донева от сдружение „Велоеволюция“ – > 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50

Да спасим културното наследство в село Извор

Продължава дарителската кампания  за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..

публикувано на 30.01.25 в 17:18

Над 8000 тютюнопроизводители ще получат подпомагане за 2024 година

8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..

публикувано на 30.01.25 в 15:00

Цените на храните в Германия са почти като в България, за разлика от доходите

„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..

публикувано на 30.01.25 в 13:56

Европейските общества трябва да се вглеждат внимателно в процесите на Балканите

В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..

публикувано на 30.01.25 в 12:02