Танцовите школи бяха сред последните, които заработиха отново след обявяване на пандемията от COVID- 19, а дейността им се извършва под строги мерки за безопасност.
„Репетициите се провеждат със засилени мерки за безопасност. Родителите ще изчакват своите деца отвън, извън залата. Децата трябва да си носят чисти обувки, предвидени само за репетиция, и репетиционно облекло, което да обличат там, на място. Разрешено ни е до 15 човека в една група. 12 деца днес ще дойдат на тренировка. Часът остава както и преди пандемията- 1 час е урокът по танци. Родителите трябва да попълнят и декларации за съгласие“, каза за Радио Благоевград Лидия Томова- Чимева, ръководител на клуб по танци „Блясък“ в Благоевград.
Притеснение от страна на родителите да изпратят децата си на танци отново след пандемията според Лидия Томова няма:
„Аз преподавам модерни танци и 90% от урока детето не се докосва до друг. Ще наблегнем на солови неща, без да се докосват, без да имат допир един до друг“, категорична е Лидия.
Кризата с COVID-19 постави почти пред фалит бранша. Близо 25 хиляди души бяха съкратени във фитнес индустрията, по данни на Българската асоциация за здраве и фитнес. Част от тях са и танцовите зали.
„Ние напълно спряхме занятия и то още преди кризата, защото март месец беше обявена втора грипна вълна, което допълнително 10 дни преди обявяването на извънредното положение ние приключихме работа. Останахме без никакви доходи. Ние сме самоосигуряващи лица. Продължиха данъците, осигуровките, на някои колеги- наемите. Доста е трудно. Аз лично като самоосигуряващо се лице не мога да ползвам помощ от държавата. Единствено, което разбрах, че няма да плащам е наема за тези месеци, които не сме работили, тъй като е общински наем“, поясни Лидия Томова.
Ръководителката на клуб „Блясък“ влиза в положението на хилядите българи, засеганати от кризата с коронавируса. Ето защо взима решение да намали таксата за обучение по танци.
„Лесно взех това решение. Според мен е важно в момента цялата система на обществото да започне да работи активно“.
Предстоящите летни месеци ще бъдат трудни за бранша, тъй като от края на юни влизат в слаб сезон.
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..