Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова: С разум, вяра и търпение ще преодолеем covid-19

4
Д-р Магдалена Баймакова

     „В глобален мащаб вирусът covid-19 циркулира, пандемията е налице. Имаме инфекция, заболели, имаме проблем, с който до тук сравнително добре се справяме. Самият факт, че инфектираните лица все още ги има и не са малко - означава, че трябва да се подобрят още насоки в направлението за профилактика и борба. Мерките до известна степен ограничаваха контактите между хората и посещението на обществените заведения, но след отхлабването им случаите на инфектирани зачестяват. Някои от тях са клъстерни в  отделни огнища, които сега се заформят в определени колективи, други са спорадични, но факт е, че ги има. Т.е. трябва максимално да се ограничат, да се предприемат навременни мерки. Трябва да сме изключително дисциплинирани и независимо от това какви са препоръките, всеки трябва да бъде отговорен за себе си“ – това заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ на Радио Благоевград-БНР -  гл. ас. д-р Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия – София.

  Д-р Баймакова е от екипа на първа линия в най-голямата болница в България и всеки ден се изправя пред предизвикателството да разучава новия вирус. Тя е една от най-изявените учени в страната ни и от 10 години е посветена именно да това – да изучава непознати за България вируси. Един от лекарите, който заедно със своите колеги месеци наред - с ум, сърце и знания се грижат за болните с covid-19 пациенти във ВМА. Тя беше част от българската делегация от Военномедицинска академия, която посети Университетската болница „Сан Матео“ в Павия, близо до Милано. „България взе най-адекватните мерки, за което бяхме похвалени в Италия, именно тези мерки на Националния оперативен щаб изключително много опазиха населението ни. Видяхме изключително отношениеот колегите, желание да съдействат, готовност за колаборация. Организацията на работа се припокрива с нашата.

  Битката между хората и медицината винаги е едно предизвикателство за всеки лекар – това, за което той е учил и се стремял да даде максимума от себе си Още повече, когато говорим за инфекциозни заболявания. Трудно е, интересно е и въпреки развитието на медицината и технологиите, не винаги нещата се случват както ние искаме. В случая говорим за абсолютно нов вирус и ни трябва повече време, за да се допълнят някои елементи от пъзела. Този толкова миниатюрен и незабележим с просто око вирус е и достатъчно ловък, за да може да ни избяга в някои елементи. В това е чара на инфекциозните заболявания, аз го приемам и от тази гледна точка. За мен е изключително вълнуващо всичко това, което се случва и да видим как ще успеем да го преодолеем.

  Защо хора, които живеят в едно семейство и общност – едни се разболяват, други не? Има ли отговор науката за това, налице ли е генетична предразположеност?

  „Наистина смятаме, че генетиката има определена роля и тепърва ще започне да се работи в това направление, защото ние го виждаме от нашите пациенти в семейството – едни се заразяват, други не. Клиничната форма протича по различен начин. Това е предвидено и ще се работи в тази посока в месеците напред. Със сигурност има такава зависимост, друго обяснение нямаме.“

  Продължава да дава добър резултат лечението на тежко болни пациенти с covid-19 с помощта на кръвна плазма от пациенти с доказано изградени антитела.„Това, което сме видели при нашите пациенти на този етап е с добри резултати, затова и възлагаме надежди и активно работим в това направление“.

По повод изказани в социалните мрежи мнения, че епидемията е измислена, д-р Баймакова заяви:  „С някой, който не вярва, че има такъв вирус и се изказва некомпетентно в област, която не е в неговите правомощия, аз се отказвам да споря, защото това е загубена битка. Видяла съм болни и зная какво е. Който има уши и разум – ще разбере. Убедена съм, че с навременните действия на Националния оперативен щаб  се спасихме от нещо по-тежко“.

  Д-р Баймакова препоръча да се спазват противоепидемичните мерки. „Личното поведение, хигиена, дезинфекция в дома и на работното място, да пазим близките си. С разум, вяра и търпение ще преодолеем всичко.“

 Разговора на Лалка Радкова с д-р Магдалена Баймакова можете да чуете в звуковия файл – > 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52

Доброволци с превенция срещу пожарите в Благоевградско

През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..

публикувано на 01.07.25 в 12:21