Специализираната болница за рехабилитация в петричкото село Марикостиново отново посреща пациенти след извънредното положение. „Отворихме врати на 18 май и всеки ден пациентите се увеличават и се стремим да се увеличават – 200 човека на месец по клинични пътеки, и около 50-60 по програмата на НОИ. Всеки, който желае може да използва 3 възможности – по програмата на НОИ, която е за всички работещи, осигурени за всички осигурителни случаи, може и пенсионери, ако все още работят. Работим с две клинични пътеки – 263-та – периферна нервна система, и 265-та – ставни заболявания. Има възможност и за свободен прием“ – заяви в здравния час на Радио Благоевград Анна Смилянова – управител на Специализираната болница за рехабилитация в село Марикостиново.
Там се намира единственото в България естествено калонаходище, към което интересът е огромен. Уникалният климат, в съчетание с подчертано средиземноморско влияние, прави болницата привлекателна и неповторима, разположена и сред много зеленина и борова гора. Екип от лекари, физиотерапевти, кинезитерапевти рехабилитатори, масажисти, медицински сестри със своите професионални знания и умения прилагат терапии на заболявания от периферната нервна система, опорно-двигателния апарат и гинекологични заболявания. Плексит, дископатии, фрактури, остеопороза, коксартроза, гонартроза, постоперативни усложнения, са само част от заболяванията, които се повлияват изключително добре при прилаганите терапии, калните бани и лечебните масажи.
„Има хора ,които идват само за калонаходището. Имаме пациенти, които идват с патерици и си тръгват без тях, прилагайки и всички останали терапии и процедури. Всички заболявания се повлияват много добре.“- казва Анна Смилянова и допълва, че заради пандемията най-хубавите месеци – март и април са загубени, но имат надежда, че работата ще продължи в обичайния работен режим, който е почти през цялата година.
Към Специализираната болница за рехабилитация в село Марикостиново има голям интерес от гръцки граждани, от Северна Македония, Русия, които се възстановяват в лечебното заведение.
Разговора на Лалка Радкова с Анна Смилянова можете да чуете в звуковия файл – >Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..