Специализираната болница за рехабилитация в петричкото село Марикостиново отново посреща пациенти след извънредното положение. „Отворихме врати на 18 май и всеки ден пациентите се увеличават и се стремим да се увеличават – 200 човека на месец по клинични пътеки, и около 50-60 по програмата на НОИ. Всеки, който желае може да използва 3 възможности – по програмата на НОИ, която е за всички работещи, осигурени за всички осигурителни случаи, може и пенсионери, ако все още работят. Работим с две клинични пътеки – 263-та – периферна нервна система, и 265-та – ставни заболявания. Има възможност и за свободен прием“ – заяви в здравния час на Радио Благоевград Анна Смилянова – управител на Специализираната болница за рехабилитация в село Марикостиново.
Там се намира единственото в България естествено калонаходище, към което интересът е огромен. Уникалният климат, в съчетание с подчертано средиземноморско влияние, прави болницата привлекателна и неповторима, разположена и сред много зеленина и борова гора. Екип от лекари, физиотерапевти, кинезитерапевти рехабилитатори, масажисти, медицински сестри със своите професионални знания и умения прилагат терапии на заболявания от периферната нервна система, опорно-двигателния апарат и гинекологични заболявания. Плексит, дископатии, фрактури, остеопороза, коксартроза, гонартроза, постоперативни усложнения, са само част от заболяванията, които се повлияват изключително добре при прилаганите терапии, калните бани и лечебните масажи.
„Има хора ,които идват само за калонаходището. Имаме пациенти, които идват с патерици и си тръгват без тях, прилагайки и всички останали терапии и процедури. Всички заболявания се повлияват много добре.“- казва Анна Смилянова и допълва, че заради пандемията най-хубавите месеци – март и април са загубени, но имат надежда, че работата ще продължи в обичайния работен режим, който е почти през цялата година.
Към Специализираната болница за рехабилитация в село Марикостиново има голям интерес от гръцки граждани, от Северна Македония, Русия, които се възстановяват в лечебното заведение.
Разговора на Лалка Радкова с Анна Смилянова можете да чуете в звуковия файл – >Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..