Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валерия Матеева: Трябва да се взираме в кожата си всеки месец


За пореден, 15-и път Българско дерматологично дружество (БДД) в партньорство с Европейската асоциация по дерматоонкология организира кампанията Евромеланома 2020, чиято цел е да се повиши информираността на обществото по въпросите на злокачествените новообразувания на кожата, възможностите за предпазване от развитието им, както и ползата от ранното и навременно откриване на проблема.

Ракът на кожата е най-честият карцином, но е лечим, стига да бъде установен навреме. От всички туморни образувания най-рядък, но и най-опасен е малигненият меланом, който се среща при всички възрасти, дори  и при млади хора.

Първият съвет, който отправят специалистите, е свързан с редовното преглеждане на кожата и при забелязано новообразувание – да се потърси експертно мнение.

Другите видове кожен рак се обединяват под наименованието немеланомни. Сред тях са базоцелуларният и спиноцелуларният (плоскоклетъчният) карцином. Те също не бива да се подценяват.

Според д-р Валерия Матеева, координатор на Евромеланома 2020 за България, все повече хора се обръщат към дерматолог при промени по кожата си, и това е положителна тенденция, но още се срещат пациенти с късно открит кожен рак.

Специалистът препоръча заостряне на вниманието при поява на нова бенка, особено след 35-годишна възраст. При още по-късна възраст новата бенка задължително трябва да се прегледа и евентуално – отстранена.

Добре е да се следи за наличие на кожно петънце, за промени в размера, границите, цвета и релефа му.

Сред факторите, обуславящи появата на кожен рак, са генетиката, на второ място е нещо, което можем да контролираме – излагането на слънчева светлина (на ултравиолетово лъчение).

Не толкова времетраенето на излагане увеличава риска от развитие на малигнен меланом, колкото тежестта на изгаряне, което е допуснато, особено в ранна детска възраст (под 7 г.), подчертава д-р Матеева. Освен това, е хубаво да се избягва солариума, който може да увеличи риска до 6 пъти. Много е важен имунитетът ни за преодоляване и обезвреждане на раковите клетки.

През лятото непременно трябва да ползваме слънцезащитна козметика, най-добре – медицинска, от аптеката.

Пандемията от Covid-19 обърка обичайното провеждане на кампанията в цяла Европа.
Тя ще се проведе през следващите няколко месеца.

Резултатите от миналогодишната кампания със 1167 прегледани пациента от 210 дерматолога в България показват, че около 30% от пациентите са имали сериозно слънчево изгаряне в детска възраст, което е основен рисков фактор за развитие на рак на кожата. Установени са около 200 лезии, които изискват проследяване или лечение. Сред тях 53 случая на кожни карциноми и 15 случая със съмнение за злокачествен меланом. От началото на кампанията през 2005 г. до днес в страната са осъществени над 26 000 профилактични прегледа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

1 юни е! Честит празник, мили деца!

Днес отбелязваме Международния ден на детето – 1 юни. По този повод малките журналисти от школата по „Журналистика и медийно отразяване” към ЦЛТРДБ  седнаха в стола на водещата Латинка Павлова. Малчуганите като истински журналисти задаваха въпроси, свързани с това какво е било детството на водещата на предаването „Неделя у дома”. „Усмихвайте..

публикувано на 01.06.25 в 08:15

16-годишната Анелия трогна Благоевград с благороден жест на абитуриентски бал

По време на абитуриентските дефилета в Благоевград, където бляскави рокли и костюми се съревноваваха за внимание, най-яркият момент не дойде от модата, а от едно момиче. Само на 16 години, Анелия Мурджова от Симитли даде урок, който не се учи в училище - урок по човечност, доброта и смелост. "Не съм изненадан от постъпката на дъщеря ми! Все пак си..

публикувано на 30.05.25 в 09:14

Протестна подписка срещу честото спиране на тока в Подгорието

Протестна подписка срещу честото спиране на електрозахранването в осемте села на Подгорието събират жителите на населените места. Тя е инициирана от кмета на Самуилово - Кирил Стоянов. Той твърди, че вече 18 години сигнализира за проблема, но няма никаква реакция от компетентните институции. По думите на Кирил Стоянов отговорност на "Държавно..

публикувано на 29.05.25 в 15:38
Владимир Иванов

Владимир Иванов: Не се очаква траен ръст на цените преди въвеждането на еврото

Пазарът в момента у нас е стабилен, уравновесен, с много добра конкурентна среда. По отношение цените на цялата гама храни, кривата се движи буквално върху кривата от 2023 г., но 2025 г. се оказва по-скъпа от миналата 2024 г. Главен виновник затова са цените на пресните плодове и зеленчуци, най-силно изразена е разликата при плодовете. „В..

публикувано на 29.05.25 в 14:37

Изложбата „Биволи и дантели“ провокира въображението с контрастите на силата и нежността

Една различна изложба, събираща БИВОЛИТЕ на Евгени Серафимов и ДАНТЕЛИТЕ на Бистра Писанчева. Изложба, в която боята и конецът рисуват биволи. Изложба, в която нито живописта, нито дантелата са в традиционната си форма. Изложба, която разказва стари истории по един съвсем нов и неочакван начин. Всичко това ще видят посетителите на Националния..

публикувано на 29.05.25 в 12:56
Гл.ас.д-р Десислава Йорданова

Интересът към изучаване на гръцки език в ЮЗУ е постоянен

Интересът към изучаване на гръцки език в ЮЗУ „Неофит Рилски“ е постоянен. В нашия регион  развиват дейност гръцки фирми, които имат нужда от добре подготвени кадри, владеещи гръцки език. В съответните сайтове, предлагащи работни позиции, постоянно присъстват обяви, в които се търсят специалисти с гръцки език. Затова вярваме, че студентите, успешно..

публикувано на 29.05.25 в 11:26
Христина Спасова

Приветствам идеята за възраждане на фонд „Култура“ в Благоевград

Приветствам идеята за възраждане на фонд „Култура“ в Община Благоевград. Нормално е хубавите неща, които са се случвали назад във времето, сега да се продължат. Когато един проект е добър и работещ, не виждам нищо лошо да се подкрепи и надгради. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Христина Спасова, бивш заместник-кмет по културните дейности в..

публикувано на 29.05.25 в 10:50