Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Обърнатата конница“ от 1911 година

3
"Обърнатата конница"

Това е една от най-скъпите български пощенски марки. Кога е издадена първата българска марка, кои са най-скъпите български марки, ще изчезнат ли пощенските марки – на тези въпроси отговаря в интервю Спас Панчев, бивш депутат от I МИР – Благоевград, Председател на Съюза на българските филателисти. 

Водещ: Кога е създаден Съюзът на българските филателисти, каква дейност развива?

Спас Панчев: В България от 1 май 1879 г., когато е издадена първата пощенска марка , серията „Сантим“ от пет пощенски марки, досега десетки хиляди, стотици хиляди българи са били колекционери на пощенски марки. Като казвам стотици хиляди, не преувеличавам, защото преди 1990 г. почти във всички училища имаше кръжоци по филателия и много от учениците, младежите бяха запалени по това хоби. Много хора събираха пощенски марки, филателни издания. България се слави като една държава с традиции във филателията, в която Съюзът на българските филателисти, първото дружество още в далечната 1892 г. в Пловдив е създадено, много хора събират, колекционират и показват своите колекции в български, международни и световни филателни изложби.

Водещ: Сега има ли колекционери, събират ли марки, какви марки събират хората?

Спас Панчев: Първо да ви кажа, в света има около 150 милиона колекционери на пощенски марки. Все още в света това хоби е най-разпространеното хоби. Световният филателен съюз е организацията, която има най-много членска маса и освен, че имаме световна организация, ние имаме Европейска филателна организация, Азиатска, Американска. Все още няма Африканска. Африканска се надявам в следващите година, две да бъде учредена, защото в Африка има няколко държави, в които се колекционират пощенски марки.

Водещ: В България колко са?

Спас Панчев: В България за съжаление имаме около 5 000 организирани филателисти, докато едно време бяха десетки хиляди. Но и това е един добър брой колекционери и те дават облик на българската филателия. Българската филателия и нумизматика, държавната структура, която  към Български пощи  издава пощенски марки, последните години издава много красиви, в много лимитиран, ограничен тираж пощенски марки, които се харесват на хората в България и по света  и се колекционират от много хора. Едно време, само за сравнение ще ви кажа, обикновено марките се издаваха  в тираж милион, два, пет, десет милиона, а сега най-големите тиражи стигат 50 000, а имаме тиражи по 2 000, които са много ограничен тираж и стават за една, две години 10, 20-кратно по-скъпи. Хората с удоволствие събират и инвестират в пощенски марки.

Водещ: Т.е. те могат да печелят от пощенски марки?

Спас Панчев: Няма банкова институция, дори бизнес структура, която дава такъв вид печалба. Филателията е една добра възможност особено сега, когато няма лихви в банките, да се инвестират пари в пощенски марки, защото пощенската марка получава добра филателна цена, особено по-редките издания.

Водещ: Можем ли да кажем кои са най-ценните марки, които са издадени в България?

Спас Панчев: И в България, и в света, най-ценни са първите пощенски марки. Първата пощенска марка е издадена през 1840 г. в Англия. От тогава са минали много години и много малко от тези пощенски марки са останали в колекциите на колекционерите и затова са много редки. Първата българска пощенска марка е издадена на 1 май 1879 г., серията „Сантим“ е от пет пощенски марки, която, макар че е била в много голям тираж тогава, днес е много трудно да се намери в идеално състояние и затова цената й е няколко хиляди лева. Първите издания на всяка държава обикновено са по-скъпите издания. По-скъпи издания са и тези, които се издават по някакъв повод, юбилейни издания в ограничен тираж. Те много по-бързо повишават своята цена, стойност. Но има една група пощенски марки, които по една или друга причина при отпечатването нещо е объркано, минали са през контрола на финансовите служби и са стигнали до колекционерите. Те са в много малък тираж, обикновено единични бройки. Те са най-интересните, най-търсени и най-скъпите издания.

Водещ: Можете ли да посочите пример?

Спас Панчев: Може би трябва да спомена „Обърнатата конница“. Това е една марка, която е издадена през 1911 г. , на която Фердинанд I със своите синове Борис и Кирил на коне, по една картина, листът е подаден на 180 градуса обратно и затова центърът е обърнат надолу, с главата надолу. Ние наричаме тази марка „Обърнатата конница“, от която 100 марки са били отпечатани на един лист, а сега са останали 25, 30. В България има няколко бройки само и тя е една от най-интересните и най-скъпи български пощенски марки. Струва 10 - 20 000 лева в зависимост от качеството.

В света има скъпи марки. Най-скъпата пощенска марка според нас, филателистите, е „Британската Гвиана“ от 1 цент.  Една марка, издадена през 1856 г., която беше продадена преди няколко години. Тя беше от колекцията на Джон Дюпон от САЩ. Той завеща част от марките си на Валентин Йорданов, българския борец и треньор, който я даде да се продава на търг. Тази марка се продаде за 12.5 милиона долара. Една сериозна цена за едно парченце хартийка.

Водещ: Ще имат ли живот пощенските марки или ще изчезнат?

Спас Панчев: Пощенската марка вече няма този характер на предплатена пощенска услуга и все повече остава като предмет за колекциониране. С всяка година намалява интересът към пощенските марки, намаляват и колекционерите. Но пощенските администрации издават пощенски марки и се стараят те да бъдат по-красиви, по-интересни, по-малотиражни, за да има по-голям интерес към тях.

Чуйте в звуковия файл интервюто на Елизабет Александрова със Спас Панчев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Терапията" - филмът, който ще ни изправи срещу най-големите ни страхове

Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ -  има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..

публикувано на 30.11.24 в 17:48

Говорещата азбука - глаголицата

Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на  говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

"Слънчевите деца" на България: родени победители

Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..

публикувано на 29.11.24 в 14:39

"Да влезеш в обувките на Дядо Коледа", като зарадваш дете в нужда

В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..

публикувано на 29.11.24 в 13:09

ИТ секторът в България: Как „Наградите на БАИТ“ насърчават иновациите

Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..

публикувано на 29.11.24 в 12:31

История, лидерство и бъдеще в новата книга на Тома Биков

Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..

публикувано на 29.11.24 в 11:41
Калоян Методиев

Калоян Методиев за фалшивите избори и системния провал на политическата класа

В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза.  Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..

публикувано на 29.11.24 в 11:25