Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Бинокулярно за СТЕМ“

Снимка: БАН

Така се нарича проектът по програма „Еразъм+“, спечелен от ЕГ „Академик Людмил Стоянов“ Благоевград.

„Пространственият поглед е по-добър при бинокулярно зрение от биологична гледна точка. Когато гледаме един обект с двете очи, го виждаме много по-добре, отколкото с едното“ – обясни учителят по биология Даниела Йовкова, която е ръководител на проекта. 

Тя уточни идеята  чрез билингвалното обучение, което е характерно за езиковата гимназия, да се осигури творческо прилагане на новите законови изисквания за организиране на обучението на учениците във втори гимназиален етап.

 „Всъщност, в нашето училище за първи път през тази година ще се формират профили по СТЕМ направлението, един нетрадиционен за нас профил. Ние сме доказали, че имаме силите да го реализираме и считаме, че чрез този проект и нашия опит ще го направим по-добър, отколкото нормалния СТЕМ профил, защото ще даваме възможност за бинокулярен поглед чрез ползването на чуждите езици“ – сподели още г-жа Йовкова. Ударната сила на проекта ще бъде в рамките на една година. В курсове ще се включат 9 учители от ЕГ „Академик Людмил Стоянов“ Благоевград. 

Проектът е по Ключова дейност 1, която е свързана с мобилност на педагогическия персонал. Учителите, преминали курсовете, ще споделят придобития опит в различни образователни институции, за да може да се подпомогне и да се повиши равнището на усвояване на знания по СТЕМ науките от самите ученици. 

„Всички знаят, че учениците в ЕГ „Академик Людмил Стоянов“ Благоевград са деца с много добри възможности и сериозни амбиции. Очакваме, че ще внесем нов полъх в развитието на образователните институции в града, ще разпространим резултатите от проекта и усвоеното в неговите рамки. В проекта са включени трите езика, които се изучават като първи в нашето училище, за да може всички ученици от всички паралелки да се докоснат до новите практики, които ще бъдат въведени в СТЕМ обучението в гимназията ни“ – обобщи г-жа Йовкова и уточни, че първите курсове са през м. юли в Гърция. Предстоят мобилности в Испания, Италия, Франция и Германия.

Интервю на Елизабет Александрова с г-жа Даниела Йовкова може да чуете в звуков файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52