Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Еньовден!

На 24 юни отбелязваме деня на лечебните растения.

Според народното поверие на Еньовден, билките са най-лековити. Празникът съвпада с лятното слънцестоене, затова и много от обичаите са свързани със слънцето и почитта към него. Смята се, че набраните на Еньовден билки имат вълшебна сила, особено на изгрев слънце. Те трябва да са „77 и половина“ – по една за всяка болест и половин за „болестта без име“. Първо се събира еньовчето. Правят се еньовски китки и венци, вързани с червен конец, които се окачват на различни места из дома и през годината се използват за лек. С тревите и цветята, набрани на празника, се увива голям еньовски венец, през който се провират всички за здраве.

По количество произведени билки на единица площ България е на едно от първите места в света. Превъзхождаме най-големите производители и износители като Индия и Китай. В Европейския съюз (ЕС) няма друга страна с такова разнообразие и богатство от диворастящи лечебни растения. От всички страни в ЕС само в България събираме билки от дивата природа и то в големи количества. Затова сме и единствената държава в общността, която има специализиран Закон за лечебните растения.

Законът определя институциите, които следят за устойчивото ползване на лечебни растения. Това са регионалните органи на министерствата на околната среда и водите и на земеделието и храните. Те регистрират и контролират пунктовете за изкупуване и заготовка на билки. Издават и позволителни, с които се събират билки за стопански цели.

Списък с 24 билки определя кои лечебни растения е забранено да се събират със стопанска цел. За други 11 всяка година министърът на околната среда и водите определя допустими количества. Това са еньовче, старо биле, ранилист, трън кисел, шапиче, червен божур, зърнастец елшовиден, иглика, катранка, решетка безстъблена и лютива тлъстига. И тази година мурсалският чай е забранен за беритба дори за лични нужди, тъй като естествените му находища са застрашени.

Всяка година в билкозаготвителните пунктове се събират и обработват между 15 000 и 17 000 тона лечебни растения, от които около 90% се изнасят. Българските билки съдържат добро количество ценни биологично активни вещества и затова са по-лековити от тези, произведени по култивиран начин в Китай или в Полша.

По-голямата част от билките, които се изкупуват, търгуват и преработват у нас, се добиват от дивата природа. Ресурсът в дивата природа обаче не е неизчерпаем и затова трябва да го използваме много внимателно – да пазим лечебните растения и да култивираме тези, които е възможно. Специалистите по биоразнообразие напомнят, че при опазването на естествените находища важна роля имат хората, които живеят близо до тях. И призовават местните жители да сигнализират контролните органи и местната власт за нелегално изкупуване, сеч или унищожение.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от Перник се обучават в Детско полицейско управление

18 деца от трети клас на  12 ОУ „Васил Левски“ в Перник ще се обучават в Детско полицейско управление. Занятията ще се провеждат в продължение на 2 години. По време на обучението учениците ще се запознаят с професията на полицая, ще научат как да се справят с трудни ситуации и различни предизвикателства вкъщи, в училище и на улицата. Идеята е..

публикувано на 01.10.24 в 17:29

Областният управител Георги Динев проведе среща с ръководството на РИК-Благоевград

Областният управител на Благоевград Георги Динев проведе  работна среща, свързана с организационно-техническата подготовка на предстоящите избори за народни представители на 27 октомври 2024 г. На срещата бяха поканени представители на РИК – Благоевград, ръководители на териториалните звена, ангажирани в изборния процес – ОД на МВР, РД ПБЗН,..

публикувано на 01.10.24 в 14:56

Именит български фотограф с изложба в Благоевград

Петнайсет творби на световноизвестния български фотограф доц. Петър Абаджиев, от днес са в Благоевград. Фотосите са подредени във фоайето на общинската администрация, а поводът за гостуването е Международният ден на възрастните хора – 1-ви октомври. Да остарееш е привилегия, казва именитият български фотограф, доц. Петър Абаджиев. Той..

публикувано на 01.10.24 в 14:21

Откриха изложбата „Младежите на България в Европейското семейство“ в Благоевград

Изложбата „Младежите на България в Европейското семейство“  беше открита на площад „Георги Измирлиев“ в Благоевград. Нейният фокус е да насочи общественото внимание към младите хора. "На 10 пана на български и английски език изложбата представя сравнителни данни за младите хора от 16 до 29-годишна възраст в Благоевград, България и в държавите от..

публикувано на 01.10.24 в 12:44

Задържаха четирима души след спецакция в Пернишко

Четирима са задържани по време на специализирана полицейска операция в Пернишко, съобщиха от пресцентъра на ОД на МВР. Спецакцията е проведена вчера. Целта на полицейските действия е била противодействие на битовата престъпност, търговията и употребата на наркотични вещества и техните аналози, подобряване на пътнотранспортната обстановка и..

публикувано на 01.10.24 в 12:30

Камерна опера изнесе концерт в Дома за стари хора в Благоевград

Камерна опера изнесе специално подготвен концерт в Дома за стари хора „Св. Петка“ в Благоевград.  Събитието е реверанс от оперните творци към възрастните хора, чиито Международен ден отбелязваме на 1 октомври. Програмата включваше класически произведения и арии от опери, изпълнени с майсторството на солистите Венера Мелеки, Денис Бояджиев,..

публикувано на 01.10.24 в 11:08

Две общински предприятия в Разлог с нови директори

Вследствие изпълнение на ангажиментите и задълженията по закона за публичните предприятия, бяха проведени конкурси на две от общинските публични предприятия- МБАЛ „Д-р Асен Велев“- Разлог и „Благоустройство и чистота“. Новият управител на МБАЛ „Д-р Асен Велев“, Магдалена Коцакова оглави болницата в Разлог след като спечели обявения за тази длъжност..

публикувано на 01.10.24 в 10:51