Днес извършихме поредната си репортерска проверка за спазването на актуалните противоепидемични мерки.
Съгласно заповедта на министъра на здравеопазването има предписана стриктна организация на работата в търговските обекти, предвиждаща задължение на работодателите да осигурят условия за дистанция от 1,5 м. между обслужващия персонал и клиентите, поставянето на дезинфектанти в търговските обекти, осигуряване на контрол на входа, недопускащ струпването на клиенти, спазването на дистанция и носенето на маски от клиентите. Задължение на гражданите е да влизат в търговските обекти с поставена маска или друго защитно средство, прикриващо носа и устата. Допуска се обслужващия персонал да не ползва маска или друго персонално защитно средство само в случаите, в които е осигурена механична защитна преграда между него и клиентите.
Както е традицията ни (и за да осигурим проследимост във времето на резултатите), проверихме търговски обекти на бул. "Джеймс Баучер" и закрития пазар в Благоевград. От проверените 11 търговски обекта само в 2 служителите бяха с маски. В други 2 има поставена механична преграда, така че може да се смята, че и те не са в нарушение. В 7 от 11 обекта заповедта на министъра се нарушава категорично. В нито един от обектите – дори в тези, в които имаше наплив от пазаруващи – не се забелязваше никаква организация за контрол на влизащите. В 8-те търговски обекта, в които за времето на проверката ни влизаха и бяха обслужвани клиенти, бяха констатирани случаи, в които клиентите бяха в магазина без да ползват преписаните предпазни средства. Само в 6 от 11 обекта имаше дезинфектант, поставен на видно място близо до входа.
На закрития пазар повечето от продавачите бяха с маски, като по-малко от 30% от тях бяха прикрили носа и устата си. Клиентите, в по-голята си част, бяха без маска...
В същото време, на днешната пресконференция, посветена на удължаването на извънредната епидемична обстановка до 15 юли, министърът на здравеопазването посочи важен факт: отчитайки – съгласно доклада на Националния оперативен щаб – че за двуседмичния период, предшестващ 9 юни са правени средно по 1200 проби дневно, а в последните две седмици – по близо две хиляди, министър Ананиев подчерта – „Това го казвам, за да отчета какво е среднодневното ниво на положителност на лабораторните изследвания. От 26 май до 9 юни то е било 2,43, докато сега е 4,4 на 100. Това показва, че имаме повишаване на интензивността на епидемичния процес и увеличаване на разпространението на коронавирус“. Тези данни категорично опровергават тезата, че броят на регистрираните новозаразени зависи от броя на направените проби.
Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..
2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...
Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..
"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..
Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..