Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчеларите прогнозират тежка година

Пчелари от Югозапада прогнозират тежка земеделска година, с много ниски добиви, на места, дори „нулеви“. Причина за това са честите превалявания от дъжд, ниските температури, липсата на достатъчно паша, отравянията на пчелите с пестициди и някой сериозни заболявания по пчелните семейства.

„Пчелите в момента гладуват. Собствениците, които са изкарали малко мед май месец, всичко вече е изядено, магазините дрънкат на кухо и на сухо“ – коментира за Радио Благоевград Георги Дюлгеров от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград.

От проведеното допитване до колегите му от Югозападна България, става ясно, че проблемът е сериозен. Малко по-добър шанс за добиви имат пчеларите от по-високите места на  кюстендилско и пернишко, където има земеделски култури, а и все още липата не е цъфнала,  но има и друг вид паша.

„В момента температурите са все още ниски, почти всеки ден вали дъжд, който отмива прашеца, а пчелата е дете на Слънцето“ – уточнява Георги Дюлгеров.

Според него, това тежко положение се наблюдава и в други райони на страната, но в Северна България например, има също доста технически култури, които тепърва ще могат да дават паша, като слънчоглед, лавандула, кориандър.

„Тук нямаме такива култури, единствено двама човека се похвалиха от Рилското корито, че са изкарали малко мед. Болшинството казват, че е много тежка година. Надяваме се, на закрилата на Летния свети Прокопий, чийто празник ще отбележим на 8 юли и на билките, които сега очакваме като мащерка и други, да дадат малко паша, но нещата за благоевградско преминават, вече не очакваме нещата да се оправят дори и през летните месеци“ – коментира още пчеларят.

За съжаление, зачестяват и случаите на заболявания по пчелите, като един от най-сериозните вредители, така наречения кошерен бръмбар, е най-страшният. Засега, не са установени случаи на този вредител в България, но вече има много заразени пчелни кошери в Италия и дори в съседна Албания.

„Това нещо, дойде ли тук в България, пчеларството ще бъде поставено на карта“ – категоричен е Георги Дюлгеров.

Той постави няколко важни въпроса, на които браншовите организации трябва да потърсят отговор, като например – ще има ли подпомагане на сектора, заради лошата стопанска година и защо субсидиите, които получават пчеларите по „де минимис“, са толкова по-малки от тези, които получават пчеларите в съседните държави като Македония, Гърция и Румъния, където подпомагането е от 10 до 25 евро на пчелно семейство, а у нас, едва 5 - 7 лева.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Дюлгеров:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30