Пчелари от Югозапада прогнозират тежка земеделска година, с много ниски добиви, на места, дори „нулеви“. Причина за това са честите превалявания от дъжд, ниските температури, липсата на достатъчно паша, отравянията на пчелите с пестициди и някой сериозни заболявания по пчелните семейства.
„Пчелите в момента гладуват. Собствениците, които са изкарали малко мед май месец, всичко вече е изядено, магазините дрънкат на кухо и на сухо“ – коментира за Радио Благоевград Георги Дюлгеров от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград.
От проведеното допитване до колегите му от Югозападна България, става ясно, че проблемът е сериозен. Малко по-добър шанс за добиви имат пчеларите от по-високите места на кюстендилско и пернишко, където има земеделски култури, а и все още липата не е цъфнала, но има и друг вид паша.
„В момента температурите са все още ниски, почти всеки ден вали дъжд, който отмива прашеца, а пчелата е дете на Слънцето“ – уточнява Георги Дюлгеров.
Според него, това тежко положение се наблюдава и в други райони на страната, но в Северна България например, има също доста технически култури, които тепърва ще могат да дават паша, като слънчоглед, лавандула, кориандър.
„Тук нямаме такива култури, единствено двама човека се похвалиха от Рилското корито, че са изкарали малко мед. Болшинството казват, че е много тежка година. Надяваме се, на закрилата на Летния свети Прокопий, чийто празник ще отбележим на 8 юли и на билките, които сега очакваме като мащерка и други, да дадат малко паша, но нещата за благоевградско преминават, вече не очакваме нещата да се оправят дори и през летните месеци“ – коментира още пчеларят.
За съжаление, зачестяват и случаите на заболявания по пчелите, като един от най-сериозните вредители, така наречения кошерен бръмбар, е най-страшният. Засега, не са установени случаи на този вредител в България, но вече има много заразени пчелни кошери в Италия и дори в съседна Албания.
„Това нещо, дойде ли тук в България, пчеларството ще бъде поставено на карта“ – категоричен е Георги Дюлгеров.
Той постави няколко важни въпроса, на които браншовите организации трябва да потърсят отговор, като например – ще има ли подпомагане на сектора, заради лошата стопанска година и защо субсидиите, които получават пчеларите по „де минимис“, са толкова по-малки от тези, които получават пчеларите в съседните държави като Македония, Гърция и Румъния, където подпомагането е от 10 до 25 евро на пчелно семейство, а у нас, едва 5 - 7 лева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Дюлгеров:
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..