Безплатни прегледи за деца с гръбначни изкривявания се провеждат Клиниката по ортопедия и травматология в Болница „Токуда“ по повод Световния месец за борба със Сколиозата. Консултациите са подходящи за деца и юноши със съмнение за сколиоза.
„Изкривяването на гръбначния стълб – познатата сколизоа, се дискутира при отклонения над 10 градуса. Причините за сколиозата и формите са много – има вродена, при нервно-мускулни заболявания, при синдромни деца, при възрастни хора. Но основната, най-голяма група - около 80% от случаите, се касае за т. нар. идиопатична сколиоза при деца, за която причините до днес не са ясни. Пряко генетично онаследяване няма, но някъде се съобщава, че в около 30% от случаите при установена сколиоза, в семействата има установени подобни деформации“- заяви в здравния час на Радио Благоевград-БНР доктор Аделин Иванов, хирург ортопед-травматолог в Болница „Токуда“.
Първите белези, по които могат да се разпознаят гръбначните деформации са различната височина на раменете, различната позиция на лопатките, гръдния кош има леки деформации. Заболяването се среща около 5 пъти повече при момичетата.
Наблюдението на детето е изключително важно от страна на родителите, които при забелязване и съмнение за проблем, е добре да проведат консултация с ортопед. Има случаи на бързо прогресиране на изкривяването до степен, в която се увреждат вътрешните органи. Това не само пречи на естетическия вид на детето, влошава качеството му на живот, но създава и опасност за здравето му. В тези случаи хирургията остава последния вариант за лечение.
„При тези безплатни прегледи установяваме вида на деформацията, правим няколко вида снимки, които са ни необходими. Има значение и самото дете – като анамнеза, като история, дали има придружаващи заболявания. Това се прави, за да оценим деформацията като големина, дали има връзка с други проблеми. Освен рентгенови снимки, понякога се налагат и всички други възможни изследвания, като скенер, ядрено-магнитен резонанс, евентуални консултации с колеги от други специалности“ – уточни специалистът.
В Клиниката по ортопедия и травматология в Болница „Токуда“ от дълги години има изграден център за лечение на сколиоза. Водещ център, в който се прилага съвременна хирургия при сложни случаи на гръбначни изкривявания.
Пътят на един пациент – след като е установено дете с деформация и тя е оценена като големина и структура, при 20 градуса деформация, децата се насочват за провеждане на неинвазивно кинезитерапевтично лечение по световноизвестния Шрот метод. При деформация между 20 и 40 градуса се добавя и корсетолечение, като целта на всичко това е да се ограничи прогресията на деформацията.
„Ние не можем да контролираме причините, поради които настъпва сколиозата, но можем да избягаме от т.нар. позиционни изкривявания като например носенето на тежки раници. По препоръка на Американското педиатрично дружество раницата трябва да е тежка 18 процента от теглото на детето. Предвид многото деца, които проследяваме препоръчвам физически упражнения, плуване и всякакъв вид спорт“ – каза в заключение д-р Аделин Иванов, хирург ортопед-травматолог в Болница „Токуда“– София.
За безплатните прегледи е необходимо предварително записване на тел. 02/403 4000 или кратък номер *5544.
Интервю на Лалка Радкова с доктор Аделин Иванов можете да чуете в звуковия файл – >Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..