Можеше ли да се избегне инцидентът в новостроящия се тунел "Железница", при който пострадаха трима работници? Наясно ли е фирмата-изпълнител на съоръжението с геологията в участъка и колко непредсказуеми са земните пластове? Какви укрепителни дейности се извършват в района на срутването и ще се наложи ли технологична промяна в прокопаването на тунела?
Кореспондентът на БНР Кети Тренчева потърси отговорите от изпълнителния директор на "Джи Пи Груп" Стефан Тотев и специалистът по геология проф. Николай Добрев от БАН, който при предварителните проучвания е констатирал няколко разлома и опасност от водни пробиви, чуйте звуковия файл – >
Участъкът от изграждащия се 2-километров тунел „Железница“ е изключително сложен като терен и структура на земята. Силната влага от дъждовете е причината 6 кубика от ронливата скала да се стовари върху хората. Това заяви изпълнителният директор на фирмата-изпълнител на съоръжението Стефан Тотев.
15 строители са били на смяна в участъка на тунел „Железница“, по време на срутването на скалата, която затрупа трима работника. Колегите им на практика са ги извадили изпод тоновете земна и скална маса. Към момента проверката на няколко институции, включително и на експертите от фирмата-изпълнител не е открила технологична или човешка грешка, каза изпълнителният директор на тунел „Железница“: „Вследствие на лошата геология. Колегите са си спазили абсолютно на 100% технологията на работа, процесът е спазен, взети са всички мерки, няма човешка грешка“.
По предписание на проектанта и експерти-геолози са предприети действия за укрепване на опасния участък, който е на 560 метра в южната тръба.
„Допълнително укрепване, 35 кубика бетон са положени през нощта…Участъкът вече е укрепен, следва да се направи един тръбен чадър, комисия има от ДНСК и експерти, която ще провери това, което е предписано от проектанта и евентуално, ако всичко е наред, ще ни разреши да продължим в съответната тръба работа“, каза още Стефан Тотев.
"В участъка има разломни зони, които са установени по време на предварителните проучвания. Една такава зона има в южната част, която пресича косо тунела, тя се състои от няколко такива структура, те са уловени по време на включванията. В тях има натрошен смлян материал, който се подхранва от валежите и водата навлиза в дълбочина. Когато се навлиза в такава зона, трябва да се работи много внимателно и да се търси мнението на специалисти. Трябва да се правят много внимателно предварителни проучвания, на всеки завой да се правят по-дълги просондирания и да се вземе предвид че там може да се натрупва вода и тя трябва да се дренира." – каза проф. Николай Добрев от БАН.
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..
Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..
За втора поредна година Енорийски център към храм „Свети Николай“ и Сдружение за благотворителни и социални инициативи „Полети“ организират благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград. Тя цели да подкрепи доброволческата кухня за бедни към храма и семейства в нужда. До 25 декември се събират дълготрайни продукти. „Надяваме се с този..
Крайно време е Благоевград да се насочи към своята модернизация, която беше отлагана много дълго. В нашата програма има амбициозни цели, свързани с управление на отпадъците - умно събиране, разделяне и рециклиране, което изисква инвестиции в машини, нови съдове, софтуер… Нашият град има добре работеща система, но само за смесено събиране на отпадъци...
Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в..
"Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново" вече е във вписаните в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024. „Нашият ритуал е уникален. Той датира от стари времена. Всяка година обаче се изменя. Слагат се много различни неща...