Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За стойността на парите

Доколко децата ни са наясно със стойността на парите; и как да оценяват правилно духовните и материалните ценности – това са част от темите, върху които работят преподавателите от Лятната академия към благоевградския Център за личностно и творческо развитие на децата (ЦЛТРД).

Част от школите за млади академици изпълняват тази нелека задача, базирайки се на различните форми изкуства, като и на индивидуалното и груповото занимание.

Колко струват парите се опитахме да разберем в Лятната творческа академия.

За парите, и за тяхната необходимост за нормалното ни съществуване, сме наясно всички. Обществените нагласи спрямо материалните ценности преминават през различни етапи във времето и епохата, в която се развиваме. И е стара максима, че младата личност трябва освен да възпитаваме добре като поведение, така също да моделираме съзнанието ѝ към парите. Задачата е изключително трудна, и е необходимо комплексно отношение, казва ръководителят на Кариерния център за развитие към Детския творчески комплекс (ЦЛТРД) в Благоевград, д-р Александра Ковачева.


Провокациите на съвременния високотехнологичен свят са изключително агресивни. Една от най-изпитаните и сигурни форми за надскачане на материалното, си остава изкуството. Мнението е на ръководителя на школа „Стъклопис“, Царимира Георгиева.

Знаем за библейската притча за пътя, осеян с добри намерения, но водещ в погрешна посока. В Лятната академия обаче, наистина  се усеща, че думите са изпълнени със съдържание. Освен с младите таланти, дошли от близо и далеч, да уплътняват ваканционното си време, преподавателите насочват и родителите. А пък те при всички случаи си вършат добре работата, поне на този етап. В това ни убеждава официалният представител на 10-годишните хлапета. Той се казва Иван, с изключително зряло отношението му към парите.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01