Все повече страни в Европа премахнаха или облекчиха ограниченията за пътувания през лятото, въпреки това, хората, които искат да ги посетят, ще трябва да спазват инструкциите за хигиена и безопасност на националните власти, защото те са различни за всяка държава. За улеснение на всички пътуващи през лятото, в условията все още на световна пандемия, Европейската комисия представи насоки и препоръки, за безопасно пътуване, както и информация за правата ни като пътници в Eвросъюза.
„Правата ни не са отменени в кризата. Единствено, България и още две - три държави в Европа, си позволиха да нарушат Директивата за пакетните пътувания, като в българския Закон за извънредното положение се прокара един текст, който не задължава туроператорите да връщат пари при отказ от пътуване, а да дават ваучери до една година. Това е нещо, което в Директивата го няма“ – коментира за Радио Благоевград Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „ Активни потребители“.
Така са постъпили и други европейски държави, срещу които започва наказателна процедура в Брюксел.
„Лошото е, че ние настоявахме още от март месец, туроператорите да връщат парите на туристите, които си ги поискат, а тези, които ще поискат да получат ваучери, да бъдат убедени, а не принудени. За съжаление, сигналите , които получаваме говорят, че те не ни послушаха и тепърва ще усетят последствията, като загубят дълготрайно клиенти с това свое поведение“ – уточни още Богомил Николов.
Според него, точно така, българските туристи се гонят към съседна Гърция. Затова, експертът съветва потребителите да намерят алтернатива – сами да си организират почивката, за използват резервационни системи, да си купят сами самолетните билетите.
„Те са единствените губещи от лошото си поведение. А, да не забравяме, че ние сме ги кредитирали тези туроператори с едни 240 милиона, т.е. те са ни ги взели преди кризата и парите са в тях, не са в нашите джобове“ – коментира още г-н Николов.
Според него, заради ситуацията с Covid-19, няма как лятото да бъде нормално. Ще бъде по-различно във всякакво естество.
„Въпреки, че някои хотели въобще няма да отворят, това може да ни донесе ползи за нас като потребители. Може самото море да е по-спокойно, да е по-чисто и в крайна сметка, за нас да е по-добре. Не съветвам никого да се отказва от почивка, най-малкото от съображения за страх, повод за това няма. Както става ясно от последните дни, въпреки че се увеличават случаите на заразени с Covid-19 у нас, щамът става все по-слаб и не разболява толкова сериозно хората“ – допълни Богомил Николов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Богомил Николов – >
С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..
Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..
Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..
За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..
Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..
Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..
По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..