Паркът за танцуващи мечки край Белица вече е с ново работно време. Всеки, който иска да посети мечото селище, може да го направи всеки ден, от 10 до 12 ч. и от 13 до 18 ч., което ще важи до края на август.
„Това го правим с цел, посещенията на туристите да имат по-малък ефект върху живота на мечките. През лятото, когато имаме много посетители, искаме да осигурим повече спокойствие на мечките, защото действията на хората могат да бъдат доста неприятни, дори вредни за животните, а сега, в тази ситуация, още повече. Затова, решихме да пускаме посетители от 10 до 12 ч.. От 12 до 13 ч. е храненето на мечките, дава се възможност самата храна да бъде внесена вътре, без да има посетители, за да може да е по-спокойно. Мечките не трябва да развиват някакви навици на поведение на молене, с което асоциират, че когато някой човек дойде, ще им бъде поднесена храна. Те трябва да знаят, че храната идва само и единствено от гледачите, които ги обргижват“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище.
Той уточни, че поради тази причина, храненето на мечките от посетителите, е абсолютно забранено в Парка, така, както е забранено и в зоопарковете, но за съжаление не се спазва.
„Примерно, една мечка в зоопарк се беше научила да хваща едновременно по няколко ябълки, които й подхвърляха посетителите, така мечката беше засипвана с ябълки. Проблемът, който може да се създаде е, че не всяка храна е подходяща за даденото животно. Други пример от зоопарк е с маймуна, която бе болна от диабет и въпреки табелките, че това е забранено, хората постоянно й подхвърляха бонбони, само защото им беше интересно да гледат, как маймуната може да си си обели бонбонката“ – уточни Димитър Иванов.
По отношение на посещаемостта в Парка, в дните на извънредна ситуация, той коментира, че посетителският интерес за месец юни, е бил почти толкова голям, колкото за същия период на миналата година.
„Няма разлика в броя на посетителите, но има разлика във вида на посетителите. Чужденци не посещават Парка, защото доскоро границите бяха затворени, но най-вероятно така ще бъде цялата година. За наше съжаление, все още нямаме организирано посещение на деца. Имахме желание да възстановим посещението на групи с екскурзовод, но с оглед на ситуацията, това все още не невъзможно. Засега, екскурзоводът е разположен на определени места да дава информация. Относно хората, доколко спазват мерките, мога да кажа, че хората не се притесняват и ги спазват“ – коментира още Димитър Иванов.
Той съобщи, че най-вероятно тази година няма да бъде благоустроен Паркът, както е било планирано, особено това, което е било свързано с Информационно-посетителския център. Надеждите са, догодина да бъде открит един нов Инфо-център, както и да бъдат направен подобрения в мечото селище.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов – >
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..