Протестите срещу продължаващото застрояване на българското Черноморие и промените в Закона за биоразнообразието се състояха в 15 български града тази вечер, сред които и Благоевград. Природозащитниците призовават за оттегляне на измененията на Закона за биоразнообразието, приети на първо четене в парламента, които според тях продължават да заплашват европейската екологична мрежа „Натура 2000“ в България.
"Протестираме, защото няма промяна в законопроекта за биологичното разнообразие, който управялващите мислят да придвижат към второ четене", каза организаторът на протеста в Благоевград Владимир Милушев.
"Имаше един момент, в който г-жа Василева каза след предишните протести, че ще се отхвърлят спорните промени в законопроекта, но само така го каза, за да потуши общественото недоволство само. След това се проведе официална среща в НС, на която стана ясно, че всъщност всичките предложени промени остават в законопроекта. Искаме да се управлява разумно и както трябва "Натура 2000". ЕК отново напомни, че България не си изпълняваме задълженията по управление на "Натура 2000". Конкретно за обявяване на зоните - все още не сме обявили всички зони", заяви още Милушев.
Протестът подкрепиха около 30 благоевградчани на различни възрасти.
"Трябва повече хора да се поинтересуват и политиците да проявят здрав разум. Природата е последното, което ни е останало и трябва да я спасим", каза една от протестиращите.
Природозащитниците напомнят, че „Натура 2000“ е добре регламентирана в настоящия Закон за биологичното разнообразие, но правителството не изпълнява задълженията си по него. Вместо това, допълват те, в защитените европейски зони в България природата продължава да се уврежда, което се вижда и при случаите на строежи в Алепу, Иракли, Рила и Странджа.
Голям пожар гори над санданското село Горно Спанчево Голям пожар гори над санданското село Горно Спанчево, съобщи за Радио Благоевград кметът на селото Величка Тагарева. На терен са екипите на противопожарната служба в Сандански и горски служители. Огънят е в непосредствена близост до къщите в селото, но към момента няма засегнати от пламъците..
Протест срещу изграждането на фотоволтаични централи (ФЕЦ) върху земеделски земи и горски фонд се проведе пред Общината в Кюстендил. Протестиращите настояха за демонтаж на изградената ФЕЦ "Аратиден" в селата Коняво и Дворище, пълно рекултивиране на земите и спиране на правния произвол от институциите. Организаторите, членове на партия "Възраждане" и..
Правителството одобри проекта на новия Закон за водоснабдяването и канализацията. Регулирането на ВиК услугите ще се прави от самостоятелен субект в рамките на КЕВР, от специализиран състав в регулатора. Експерти по водоснабдяване алармираха за негативните ефекти от сушата За целите на ВиК сектора териториите, за които отговаря един оператор ще..
С изложба в Градската художествена галерия приключи пленерът по живопис „Живописната технология в съвременното изкуство“, провел се в периода от 8 до 15 юли. Артистичният форум събра утвърдени и млади автори в творчески диалог, посветен на изследването на живописта като изразно средство в съвременното изкуство. Експозицията, представена вчера,..
Кметство село Долно Драглище, Народно читалище „Георги Тончев 1927“ и Община Разлог организират традиционен празник, посветен на Илинденско-Преображенското въстание. Събитието ще се състои на 26 юли (събота) от 19:00 часа на площада в село Долно Драглище. Празникът ще започне с тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника „Април..
40 декара сухи треви и храсти горят на Балановски рид край Дупница. Огънят е тръгнал в късния следобяд вчера от местността Караболюка. До полунощ е обхванал Балановски рид и е стигнал до землището на село Блажиево. Според полицията пожарът е причинен от човешка небрежност. В момента има активни огнища около новата сепарираща и компостираща..
Правителството ще одобри на заседанието си днес проектозакон за водоснабдяването и канализацията. Документът е разработен на основата на предходен законопроект от 2020 година, но е актуализиран, за да отговори на изискванията, разписани в Националния план за възстановяване и устойчивост. Новият закон има за цел да уреди обществените отношения с ВиК..