Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой взе хляба на крайпътните обекти в района на Кресна?

Крайпътните обекти в района на Кресна са изложени пред редица трудности, споделят собственици на магазини и заведения за бързо хранене в района. Най-засегнати от кризата са заведенията за бързо хранене, докато магазините все още се крепят, тъй като обслужват и жителите на града. Пазаруват се най-необходимите неща, каза собственик на минимаркет в района:

Има сравнително по-малко клиенти от минали години. Страхът. Масовото внушение... то, че го има вирусът го има, но малко в повече идва психозата. Хората нямат пари. 2-3 месеца без работа се отрази на всички. Като цяло пазарът е по-слаб, така че се пазарува най-необходимото“.

Изграждането на новото трасе по АМ „Струма“ също е сериозна опасност за бизнеса в Кресна, смята още собственичката на хранителния магазин:

Не ще намалее, ще изчезне, но нали знаете – предпоставки, догатки, като дойде ще видим. Едни казват, че няма да се дострои пътят, други казват, че ще се построи, ще видим. Не може да правим планове за години напред“.

Оборотът е паднал драстично макар, че сме в началото на летния сезон“, така собственик на заведение на бързо хранене коментира ситуацията:

Като пуснат границата с Гърция, да се минава свободно, спокойно, камионите да не се редят по 8 часа и само да свиркат тука и да... тичат нагоре, защото нямат време, те трябва да разтоварят, минали са им часовете за почивка и тогава вече може да ни питате. Иначе, виж колко човека има- 1 човек. Това е положението. И с тия помощи, където ни затвориха заведениета за по 3-4 месеца и ни „раздадоха“ хубави помощи от ЕС, пари къде видехме... даже обявените кредите, които бяха 1500 лв и тях не можахме да ги получим. На изключено заведение имахме по 600-700 лв. ток. На изключени бушони, защото се взимало приравняване с миналата година, когато сме работили, а сега не работим и пак трябва да си платим тока. Инкасаторите не работели, защото имало коронавирус и на спрени изключени бушони ние плащаме по 600 лева ток. Другите държави навсякъде си получиха помощи, тия, които са предвидени за пандемията.

Как се оправяме? Нали виждате – без персонал, без нищо, че няма пари да се плаща на персонал. От сутрин до вечер тук по 14-15 часа, е така се оправяме“.

Бизнесът все по-трудно издържа. Затварят обекти, което безпорно ще се отрази върху бъдещето на жителите на Кресна и региона, смятат още работещите в крайпътните заведения и магазини.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

 „Мегалитни паметници и култови практики“ събра учени от цял свят в Югозападния университет

Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..

публикувано на 09.07.25 в 15:34

Жителите на Благоевград се оплакват от ценови скокове в лекарствата и хитринки на търговците

Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..

публикувано на 09.07.25 в 14:12

Как да реагираме при среща със змия

С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..

публикувано на 08.07.25 в 11:45
Василиса Валеова

Стратегията за образованието в Благоевград е важна, но има слабости при събирането на информация

Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..

публикувано на 08.07.25 в 11:22
Проф. д-р Желязко Арабаджиев

Благоевград може да се превърне в академичен център по онкология

Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата  „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на  Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..

публикувано на 08.07.25 в 10:47
Георги Влайков

Какво да правим, за да помогнем при горски пожари?

През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..

публикувано на 07.07.25 в 13:17

Полина Господинова: Всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане, всяко мълчание – любов

„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..

публикувано на 06.07.25 в 13:06