Владимир Милушев ще направи опит да подобри рекорда за скоростно пешеходно преминаване на близо 240 километровия планински участък на туристическия маршрут Е 4 в България. Стартът е на 10 юли 2020 г. (петък) в 16:00 часа в Драгалевци, София, крайната точка е Гоцев връх в планината Славянка.
Владимир Милушев ще се опита да подобри рекорда от 51 часа и 8 минути, поставен от Калоян Пейчев миналата година. 240-километровото трасе е с 13 500 м положителна денивелация и е известно като Петте планини, защото минава през Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка, част е от трансевропейския туристически маршрут Е 4, който започва в Испания и завършва на Пелопонес, Гърция.
Предизвикателството е голямо защото трасето е дълго и трудно, Владимир Милушев ще бяга близо две денонощия, почивките ще бъдат от около 10-тина минути, най-дългата, която се предвижда е 40 минути.
"Знам пред какво се изправям. Познавам маршрута, бягам редовно в планински участъци." – каза за Радио Благоевград Владимир Милушев и обясни мотивацията си да подбори рекорда така: "Правя го най-вече за да се обърне внимание на прекрасните планини, които имаме в Югозападна България, едни от най-дивите и най-запазените кътчета, дом на много растения и животни."
Новото при експеримента на Владимир Милушев е, че той ще бяга сам, без пейсъри (хора, които съпровождат и подпомагат състезателите). Само на определени места за почивка ще има доброволци, които ще предоставят на бегача вода, храна и дрехи.
Опита на Владимир Милушев за скоростно преминаване по Е4 в реално време може да се проследява тук – > E 4 – пет планини, едно приключение
Снимки и видеа очаквайте и в страницата във Фейсбук – > Фейсбук страница – Е 4 – Пет планини – едно приключение
Екипът на Радио Благоевград пожелава успех на Владимир Милушев в преодоляването на това предизвикателство!
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..