Оказва се, че пчелната отрова, както и останалите пчелни продукти, могат да се използват превантивно срещу различни вируси и здравословни неразположения, включително и срещу Covid-19. Това потвърди за Радио Благоевград д-р Пламен Енчев, апитерапевт и специалист по вътрешни болести. Той коментира и китайско изследване, което включва близо 5000 пчелари в епицентъра на заразата от Covid-19 в Ухан, в което се докладва, че няма нито един заболял или развил симптомите пчелар.
"Има такова проучване, то е проведено в края на февруари, началото на март, като от тези около 5 000 човека, 723 са били в град Ухан, никой от тях не се е разболял. Проучването включва и 5 апитерапевта, които са лекували над 120 човека, пациенти и една част от тях са били в контакт с болни и никой от тях не се е разболял. Тоест, пчелната отрова се е прилагала с лечебна цел, продължително време с покачващи се дози. Идеята на едно такова лечение е, в края на лечението, човек да получи толеранс към вируса, използвайки лечебните свойства на пчелната отрова“ – обясни апитерапевтът.
Според него, пчелната отрова засяга диференцияцията на Т клетките, или на различните три вида основни лимфоцити, което играе основна роля при инфекцията SARS. Също така, пчелната отрова, както и всички пчелни продукти, блокират ACE 2 рецепторите, чрез които вирусът прониква в организма.
„Но трябва да уточним, че пчелната отрова не лекува вирусната инфекция Covid-19, тя и пчелните продукти могат да се използват само превантивно срещу този и други вируси, най-добре в комбинация“ – коментира още д-р Енчев.
В момента се прави международно проучване, как пчеларите се предпазват от вируса, чрез пчелните ужилвания. Лекарят обаче, не препоръчва хората самостоятелно да се подлагат на пчелни ужилвания, защото, това трябва да става много внимателно, само под наблюдението на специалисти.
„Пчелната отрова трябва да се прилага само от лекар апитерапевт, предимно за лечение на заболявания на опорно-двигателния апарат, ставно-дегенеративни заболявания, артрити и много други. Чрез апитарапията може да се лекуват над 800 заболявания, но при всеки пациент лечението трябва да се прилага индивидуално и при стриктно наблюдение от специалист“ – уточни още д-р Пламен Енчев.
Има тенденция в международен мащаб, да се прилага „пчелна отрова за здраве“, за стимулиране на имунната система, но все още в България няма такива желаещи. Според апитерапевтът, по-добре е да се акцентира върху използването на всички пчелни за стимулиране на имунната система.
„Пчелните продукти са 6 + 3, аз така съм ги кръстил. Това са пчелен мед, прашец, прополис, отрова и восък. Към тях може да прибавим и по-малко познатите – пергата, апиралмилът и пчелният въздух. Пергата, това е прашецът, който пчелите са вкарали в питата и ензимно са подготвили и обогатили, който е максимално ефективен. Апиралмилът, това са търтиевите ларви, заедно с храната, преди запечатването. И третият по-непознат пчелен продукт, е пчелният въздух – много интересен продукт. Има такива малки къщички, в които може да бъде отведен с тръба навън или със сложна система да бъде обдишван, или да си лежи върху няколко кошера с пластмасова мрежа и по този начин, енергийното въздействие на самия кошер да бъде използвано“ – уточни още д-р Пламен Енчев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Пламен Енчев:
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..