Всеки е минавал през село Баничан, ако пътува към Гоце Делчев или в обратна посока до Банско. И единственото запомнящо се, профучавайки през селото е гледката на щъркелови гнезда. А си струва човек да поспре и да се потопи в една нетипична за българските села история, делници и празници.
Ако ги попитате с какво най-много се гордеят, всички са единодушни по темата, че това са уникалните шарени баничански чорапи и пищюмалите.
Ако попитате кой може да разкаже за селото, то това е вечно усмихната Румяна Джибова, която ще ви направи съпричастни и ще ви потопи в приказката на Баничан.
По проекта „Цветни приказки безкрай" са обучени 10 млади момичета от селото, които продължават традицията и до днес.
Как се пази традицията?
„Традицията се пази с мерак, пречупени през погледа на човека в 21 век. Всички проекти са спечелени с основен фокус, младите хора.“
Добивате ли сами вълната от която се изработват шарените чорапи?
„За съжаление това отглеждане на овцете е замряло, затова си я купуваме от други места или гастролиращи хора. Боядисани са с химическите бои, но всичката тази красота ние сме го направили , така че да използваме новите технологии.“
Какви наименования имат тези извезани и изплетени картини?
„ Те се създават един друг свята, по- човечен, по- спокоен, те ти дават едно умиротворение , едно сливане със заобикалящата ни среда. Там са „Котешките стъпки“, „Синьото око“, „ Звездичките“, „Голото око“, „Терачки“. Всичко е приказка. Всеки един модел разказва и има своето предназначение – за здраве, сватба, раждане, кръщене и др. Давайки чорап ти даваш топлина и напътствия , дори молитва.“
Всеки символ, мотив, цвят ли има своето предназначение?
„ Да, използват се ромбове, те са почита към богинята майка, те са за младите момичета, които са готови да бъдат майки. Пет са цветовете , които се използват в пищюмалите и чорапите – бял, червен, жълт, син, зелен и чрез тяхното използване се е разпознавал всеки род в Баничан.“
Целия разговор на Евелина Белемезова с Румяна Джибова може да чуете в звуковия файл:
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..