Д-р Магдалина Янакиева от Благоевград, на 25 години, лекар в неврологично отделение, дъщеря на известния благоевградски псхиатър д-р Николай Янакиев, бе гост в предаването "Днес" на Радио Благоевград.
Лекарската професия е потомствена в семейството на д-р Янакиева, дядо й Кирил Янакиев също е бил лекар – психиатър. Младата лекарка обаче избира неврологията, за сега. Не изключва възможността след време да комбинира и двете специалности – и неврология, и психиатрия.
Решението си да стане лекар Магдалина взима когато е ученичка в 10 клас. Споделя, че тази професия не е била съкровената й детска мечта, а осъзнат избор. Признава, че голямо влияние има баща й, тъй като чрез него придобива по-голяма представа за професията – за добрите и за лошите й страни. "Когато човек взима такова решение, то трябва да бъде осъзнато, а не под въздействие на външни фактори." – казва младата лекарка.
Не малка заслуга за възпитанието на д-р Магдалина Янакиева има нейната майка – Мариана Анастасова – дългогодишен телевизионен журналист, сега писател, лектор, автор на множество програми за личностно и духовно развитие.
Добрата подготовка, подходът към пациента и сработването с екипа от медицински сестри и колеги са много важни компоненти в професията, казва д-р Янакиева. Но водещото е да обичаш работата си, а д-р Янакиева я обича. И бялата лекарска престилка много й отива – на благата усмивка, на положителното й отношение към пациентите, на добрата й душа. А душата е най-важна за лекарската професия, професия, която д-р Магдалина Янакиева превръща в своя мисия.
Интервюто на Силвия Домозетска с д-р Магдалина Янакиева можете да чуете в звуковия файл – >
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..