Оказва се, че в дните на социална изолация, заради коронавируса, интересът към четенето и книгите не е намалял, напротив.
„Наши читатели споделят, че в тези дни са прочели много повече книги, гледали са повече хубави филми и са слушали повече приятна музика. Тоест, това беше време за повече култура“ – коментира за Радио Благоевград Анна Начева, библиотекар в Читалището в Сатовча.
Тя уточни, че библиотека е била затворена за много кратко време, но е било направено така, че най-възрастни читатели да получават желаните от тях книги вкъщи, най-малките също са били снабдявани с детски книжки.
„Просто направихме го така, че да е безопасно, да е в крак с времето и всички, може би тогава оцениха, колко е значима нашата културна среда“ – допълни библиотекаря Анна Начева.
Според нея, в момента на най-малките читатели им липсват летните инициативи като „Приказно лято“ – едно училище по желание. В избран от малчуганите ден, в дните преди пандемията, са се провеждали занимания по четене на приказки и разговор по тема от творбата, която вълнува децата.
„Сега, това много ни липсва, но дано скоро дойде времето, в което отново ще можем да се забавляваме по този начин“ – коментира още г-жа Начева.
Тя припомни, че преди пандемията са се случвали много интересни инициативи както в Библиотеката, така и извън нея, като една от последните е била, на всеки дом в Сатовча, да бъде окачен българският трикольор. Друга интересна инициатива е публикуването на Фейсбук страницата на Библиотека Сатовча на статии на известни исторически личности, творци или хора, допринесли за развитието на този край.
„Правехме и уроци по родолюбие, в които разказвахме за всички герои, дали живота си за свободата на нашия край. Имаме толкова много герои, ветерани от войните, опълченци – това е история и памет, които трябва да се съхраняват. Правим и уроци по Природознание“ – допълва още Анна Начева.
Тя уточни, че в момента в библиотеката се спазват всички противоепидемични мерки – обеззарязяват се всички взети от читателите книги, които остават под „карантина“ до 72 часа. Читателите влизат с маски в читалнята, има поставени дезинфектанти, спазва се дистанция между посетителите и се ограничава броят им.
Най-малките читатели търсят книжки от училищните списъци със задължителна литература, но и идват и по-възрастните, които имат интерес към по-модерните жанрове литература, като фентъзи, фантастика и други.
Вече има и доста дарители на книги, благодарение на които, се попълва библиотечният фонд в Сатовча. Хубаво е, когато доброто, ражда добро.
След излъчения по Радио Благоевград разговора с Анна Начева, нашата слушателка Таня Кацарска от Горна Диканя, също изяви желание да дари книги на библиотеката в Сатовча.
„Не разчитаме основно на това, това са хора от нашата черга, това са четящи хора. Имаме си редовни читатели, над 80 години, които не сме приели тук в библиотеката в дните на епидемична обстановка, но им носим книги в техния дом, намираме начин и им доставяме желаните от тях книги“ – съобщи още Анна Начева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Анна Начева:
Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..