„Ние, артистите, не чакаме сигнал... Разбираме отговорността и поемаме щафетата.” – това са две ключови изречения от словото на влогъра и кинорежисьор Крис Захариев при удостояването му с голямата Награда за Полет в изкуството на Фондация „Стоян Камбарев“ на официалната церемония, провела се наскоро в столичния клуб JOY Station, която той спечели в конкуренция с още четирима млади творци от различни сфери.
Срещите с него винаги са вълнуващи, особено в съботния ден от лятото на протестите, когато младите хора отстояват България от мечтите си на площадите в София и в цялата страна. В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на Радио Благоевград с Крис Захариев:
Той е на 22. Определят го като мултиталант, с разностранни занимания и интереси. От 6 години развива свой YouTube канал с повече от 80 хил. абонати и милиони гледания, отличаващ се с вдъхновяващи послания. Там намират място многобройните му проекти – със социална насоченост, през влогове, приключенски видеа, поредицата „Да се изгубиш нарочно”, чието подължение се очаква с нетърпение. Учи кинорежисура в НАТФИЗ, а в момента работи върху дипломната си работа. Автор е на късометражните филми „Колелото”, „Див чесън”, „За всяко сърце”. През 2018 г. печели престижната награда „Будител на годината” на БНР и БНТ за документалния уебсериал „Да се изгубиш нарочно”, а през 2019 г. е отличен с приза „Най-изявена млада личност на България” от TOYP International.
През месец март отбелязваме прехода от зима към пролет и събуждането на природата с връзването на мартенички. Легендата зад мартениците и Баба Марта е богата на символика, която отразява вярванията на древните и тяхната дълбока връзка с природата. Но освен тази символика съществуват и много забавни народни приказки за баба марта и сърдития й..
Българи и сърби ще посрещнат заедно 1 март, празника, посветен на Баба Марта и Деня на самодееца в България, с голям концерт в сръбския град Бабушница. Организатори са Пътуващо читалище "Бащино огнище", Фондация „Македония“ и Домът на културата в град Бабушница. В събитието ще участват местни самодейци и музикантите от българския оркестър..
Оказва се, че хазартната зависимост става все разпространена и в по-малките населени места, където игралните зали и казината „никнат като гъби“. Липсата на доходна работа и нежеланието на младите хора да работят за малко пари, са една от основните причини да се наблюдава увеличена хазартна зависимост в България, която дори на места измества..
17-годишният Юлиян Димитров от кочериновското село Бараково спечели голямата награда в 11-ото издание на Националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“ . Ученикът впечатли журито със своето есе на тема "Бих се родил отново". „…Бих се родил, за да прощавам, защото е правилно. Прошката е освобождение за самия теб...
Във времето на социалните мрежи и живот в онлайн пространството, звучи като шега четвъртокласничка от Благоевград да е прочела 229 книги, но е истина. Само можем да се усмихнем и да кажем има и такива деца. Тя е Йоанна Терзийска на 10 години е , учи в Средно училище с изучаване на чужди езици „Свети Климент Охридски“ в областния град. А..
Започна турнето с екоигри в 7 града в страната, сред които Перник, Кюстендил и Петрич. Състезанията се организират от платформата „Пукльовците“, която цели да стимулира директното общуване и взаимоотношения между децата. И това не къде да е, а в училища среда – там, където започва тяхното истинско социализиране. Това сподели в ефира на Радио..
Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоз и насилие в училищетo . За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис..