Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестът на младите: Искаме рестарт на модела на управление

Снимка: БГНЕС

Не стихва недоволството срещу правителството и главния прокурор. Хиляди отново излязоха по улиците, за да поискат оставките на Бойко Борисов и Иван Гешев. Сред протестиращите има и много млади хора, които се превърнаха в лицата на протеста. Те са млади и пълни с енергия. Те вярвят, че промяната е необходима и възможна.

На 17 години сме и решихме да подкрепим народа в това, което не ни хареса. Не ни харесва управлението като цяло, всичко което се случва. Цялата нечестност в държавата, мафията, всичко, което не трябва да се случва“.

Ние искаме държава, в която може да се чувстваме свободни. Няма шанс за развитие. Ние искаме да останем тук, обаче те като не ни позволяват... достатъчните условия, да се развием в тази държава, а само я провалят допълнително...“

В момента не виждаме бъдещето си. За момента в чужбина. За да остана в България трябва да се промени качеството на живота – по-хубаво образование, по-хубави условия за живеене. Да рестартираме целия модел на управление“, казват 17- годишните момчета, протестиращи в Благоевград.

Сегашният протест е протест на морала, казват групата младежи, които протестираха в Благоевград. И са категорични, че е много трудно да се прогнозира какво ще е следващото правителство, а най-радващото в сегашните протести е това, че в тях участва именно младежта на България:

„Искаме предсрочни избори. Нещо да се случи. Ние протестираме, защото сме недоволни, а не защото търсим по-малкото зло. Недоволни сме и сме по площадите“, заявяват те.

За тези младежи това е първият протест в живота им. Тези млади хора, които сега протестират, са хлапетата от раменете на бащите, които протестираха през 1989-а:

Преди 30 години бяха студенти на Софийските площади, а сега от нас трябва да дойде промяната. Някои от нашите родители са участвали преди 30 години на движенията на Съюза на демократичните сили“, пояснява едно от момчетата.

А виждат ли се в политиката?:

В политиката – не, но мисля, че с такива движения може да се направи промяна“

„Важно е да сме активни граждани, пък все някой ще има в политиката, дето да можем да го подкрепим. Не е нужно всички да стоим в Парламента“.

„Кой знае? То ние всички заедно сме в политиката. Все пак демокрацията е за това – да си активен гражданин и да правиш промени“, разсъждават младежите.

Най-важният резултат от този протест вече е известен. Какво ще стане след час, след ден, след три, не знаем, но вече знаем най-важното: младите хора не са това, което рисувахме в своята песимистична картина за България.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52