Има хора и музика, които светят във времето и променят гледната ни точка към неща и събития. Те не просто пишат изповедта на своето поколение, но и проясняват пътеката на следващите. Един от тях несъмнено беше Димитър Воев, тръгнал си болезнено рано, чиито пророчески стихове звучат в песента „Изповед” от последния албум „РевЮлюция” на култовата група „Ревю”.
Другият, разбира се, е композиторът, фронтмен и басист на „Ревю“ Васил Гюров – човекът с постоянен революционен подем, както по отношение на музиката от последните 30 години, така и с будното си и критично отношение към обществените дела и забавата на процеса на промяна в България. Красивото лице на нашия бунт, на нашите непремълчавания несъгласия, което не се умори, не се отказа. И пак е там, включително и на тези протести, за да не се къса поколенческата нишка между минало и настояще. И да не се съмнява никой, че проблемите, които стоят пред страната, са решими. Само е необходимо честно да ги назовем, за да ни е по-лесно да намерим смисъла в това, което става. А както беше казал един от демократичните лидери – където има смисъл, има и решения.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура на Радио Благоевград „Арт сезони“ с Васил Гюров:
Роден е през 1965 година в София. От 1978 до 1982 година учи в Софийската математическа гимназия, където заедно с Милен Николов (китара), Владимир Караиванов (барабани) и Сашо Михайлов (йоника) правят първи опити за създаване на група. В края на 1985-а, заедно с Димитър Воев и Кирил Манчев създават група „Кале“. Първата им изява е през 1987 г. на Първия софийски рок фестивал, но след третата песен са свалени от сцената. Година по-късно „Кале“ се разпада, а Гюров основава „Ревю". На следващата година излиза албумът им "Милена+Ревю", а песните „Ала Бала“, „Директор на водопад" и „Чичо“ стават хитове. Групата изнася редица концерти в Източна Европа. През 1990 г., след турне в Пхенян, „Ревю“ се разпадат, а Гюров заминава за Германия. Той се завръща в България през 1992-а и прави няколко концерта с „Нова Генерация“, която се разпада след смъртта на Димитър Воев. Васил и Иван Латинов създават група „Африка“. През 1996 г. групата подготвя албум, но той остава недовършен. Две години по-късно участва в група „Камион“, която печели награда за песен на годината в класацията на Passport. През 2001-ва „Ревю“ е възстановена, а песента „Закуска“ е избрана за песен на годината в класацията на телевизия ММ. Издаден е и албумът „10“. През 2017 г. излиза албумът им „РевЮлюция“
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..