Арбористите са занимават с грижата за дърветата около нас. Професията започва да се развива през началото на миналия век в Съединените американски щати, както паралелно в Англия и Германия.
В България тази малко известна професия навлиза доста по-късно. Може би преди около 5 години започва да се развива грижата за дърветата в градска среда. Преди това също е имало хора, грижещи се за дървесните видове в българските паркове, но не на днешното съвременно разбиране за цялостното обследване и лекуване на дърветата.
Сега професията арборист е на нов и съвсем различен етап от своето развитие, твърди Димитър Захариев, съосновател на Асоциацията на арбористите в България. Професията е определяна за една от най-опасните в света.
„Професията на арбориста е грижа за дървото от самото му засаждане, през периодичните прегледи и лечение, през оформянето му и е до самият му край или премахване“ , споделя Димитър Захариев.
Много често дърветата се засаждат на места, където няма достъп на техника. Именно тогава идва екстремната и опасна работа на арбориста. Той трябва да се катери по високите дървета, за да може да достигне до всяка точка, която има нужда от внимание и лечение.
В пълноценното грижа за едно дърво се изисква както познаване на биологията на всеки един дървесен вид, така и умения в катеренето с въжета и въжени устройства.
„За да стане арборист, човек първо трябва да обича дърветата. Това е изключително важно. Грижата за дървото включва изключително внимание и упорство. Човек трябва да е дисциплиниран, когато иска да стане арборист, защото, работейки на голяма височина, една малка грешка може да коства страшно много и за дървото, и за безопасността на арбориста“, казва още Димитър.
В България се провеждат обучения за арбористи – катерачи, сертифицираните професионалисти са 20, на които може да се разчита в грижата за дърветата в нашия двор или в градския парк.
Чуйте в звуковия файл разговора с Димитър Захариев:Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..