Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професия арборист или как се спасяват дърветата, когато друг е безсилен?

 Арбористите са занимават с грижата за дърветата около нас. Професията започва да се развива през началото на миналия век в Съединените американски щати, както паралелно в Англия и Германия.

 В България тази малко известна професия навлиза доста по-късно. Може би преди около 5 години започва да се развива грижата за дърветата в градска среда. Преди това също е имало хора, грижещи се за дървесните видове в българските паркове, но не на днешното съвременно разбиране за цялостното обследване и лекуване на дърветата.

Сега професията арборист е на нов и съвсем различен етап от своето развитие, твърди Димитър Захариев, съосновател на Асоциацията на арбористите в България. Професията е определяна за една от най-опасните в света.

Професията на арбориста е грижа за дървото от самото му засаждане, през периодичните прегледи и лечение, през оформянето му и е до самият му край или премахване“ , споделя Димитър Захариев.

Много често дърветата се засаждат на места, където няма достъп на техника. Именно тогава идва екстремната и опасна работа на арбориста. Той трябва да се катери по високите дървета, за да може да достигне до всяка точка, която има нужда от внимание и лечение.

В пълноценното грижа за едно дърво се изисква както познаване на биологията на всеки един дървесен вид, така и умения в катеренето с въжета и въжени устройства.

  

За да стане арборист, човек първо трябва да обича дърветата. Това е изключително важно. Грижата за дървото включва изключително внимание и упорство. Човек трябва да е дисциплиниран, когато иска да стане арборист, защото, работейки на голяма височина, една малка грешка може да коства страшно много и за дървото, и за безопасността на арбориста“, казва още Димитър.

В България се провеждат обучения за арбористи – катерачи, сертифицираните професионалисти са 20, на които може да се разчита в грижата за дърветата в нашия двор или в градския парк. 

Чуйте в звуковия файл разговора с Димитър Захариев:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бюджетът за 2025 година на Община Благоевград - бюджет на действието

Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането.  Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..

публикувано на 10.04.25 в 09:44

Център за спешна медицинска помощ има в Дупница, няма кабинет за неотложна помощ

През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините  Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..

публикувано на 09.04.25 в 10:42

Когато годините са само цифра…

Тя е Йорданка Благоева, име познато на повечето от нас. Тя е легенда на леката ни атлетика, 20 години е на върха на кралицата на спортовете, два олимпийски медала и световен рекорд във високия спорт. На 78 години тя не спира да предизвиква духа и тялото си, радва се на петима внуци и продължава да ходи боса. Хоби и са пътуванията до екзотични..

публикувано на 09.04.25 в 09:36

Лесовъдът на годината: Нужно е повече разбиране на нашата професия от обществото

Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов стана лесовъд на годината.  Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев. „Наградата за мен е огромна чест най-вече за това, че я получавам в годината, когато се навършват 100 години лесовъдска дейност в България“, коментира за Радио..

публикувано на 08.04.25 в 16:09

Двудневен рок фестивал в Американския университет в България

Двудневен рок фестивал ще се проведе на 12 и 13 април в Американския университет в България. Събитието е организирано от студентите от Rock Jamming Club  към АУБ. В студиото на Радио Благоевград, в предаването „С усмивка в събота“, Антония Каменова и Калоян Иванов споделиха, че във фестивала ще се включат различни музикални клубове, а музика ще има за..

публикувано на 08.04.25 в 14:19
Найден Зеленогорски

Районирането на България – какво предстои и защо е важно?

Преди дни Министерският съвет одобри ново райониране на България за статистически цели. Вместо досегашните шест района за планиране от ниво 2, се предвижда страната да бъде разделена на четири: Северен, Източен, Южен и Столичен. Основният аргумент за промяната е намаляващото население в някои региони, което не отговаря на европейските изисквания. В..

публикувано на 07.04.25 в 09:54

За франкофонския дух в Благоевград и за френската култура с любов и вдъхновение

Френската култура, с която съм  израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен,  ме е водила като  н ишка ,  която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език  винаги е бил мост за мен ,  както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..

публикувано на 05.04.25 в 10:14