Новият министър министър на здравеопазването Костадин Ангелов представи мерките до края на годината по отношение борбата с коронавирусната инфекция. Те са в две направления – апаратурно оборудване и разходи за персонал. До края на 2020 г. ще бъде отпуснат допълнително четвърт милиард лева.
Трудовите възнаграждения за служителите в здравеопазването на първа линия ще бъдат увеличени с 30%. 12,4 милиона лева ще бъдат насочени за увеличение на заплатите на над 6 хиляди души в системата. 2 468 служители на РЗИ също ще получат 30% -тно увеличение на заплатите си. 9,5 милиона лева ще бъдат насочени в 44 лечебни заведения, в които се лекуват вирусни и инфекциозни заболявания, каза още министър Ангелов, а 2 милиона лева ще отидат в болници за лечение на белодробни болести. 12 центъра за психично здраве също ще получат допълнително финансиране. 19 милиона лева допълнително ще получат над 70 общински болници.
До края на годината НЗОК ще разполага със 126 милиона лева за увеличение с 10% на клиничните пътеки. Освен хиляда лева допълнително за всички на първа линия, те ще получат и туристически ваучери на стойност 210 лв. По отношение на апаратурата ще бъдат закупени още 133 апарата за белодробна вентилация. Министър Костадин Ангелов обяви, че предстои среща с областните медицински щабове, за да се види каква е готовността им за справяне с епидемията.
44 дела за придобиване и държане на наркотични вещества са образувани в районните съдилища в Кюстендил и Дупница от началото на годината. На 11 осъдени съдът в Кюстендил е наложил ефективно наказание "лишаване от свобода“. В Дупница съдът е наложил същото наказание на трима души. Новообразуваните дела в Районния съд в Кюстендил, с предмет..
От 24 до 26 юли в Кюстендил ще се проведе 21-вото издание на Международния фолклорен фестивал "Сребърна пафта". Форумът е празник на културното многообразие и танцовото изкуство от цял свят. За поредна година фестивалът ще събере на една сцена ритмите, цветовете и традициите на народи от различни краища на света. В тазгодишното издание ще..
Неврокопският митрополит Серафим освещава новоизграден храм на Свети Пантелеймон. Новопостроеният параклис е в местността "Андриянов чарк" край Белица. Издигнат е с парична помощ от общината и дарители. Началото на богослужението ще бъде от 7:00 ч., а Светата литургия ще започне от 9:00 ч. Службата е на 24 юли. Празничната литургия ще бъде..
В продължение на два дни - 23 и 24 юли, ще се извършва интензивна работа по АМ "Струма" в участъка Дупница-Бобошево, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Това налага временни промени в организацията на движението по аутобана. На 23 и 24 юли движението от 36-и до 56-и км на АМ "Струма" в посока Благоевград поетапно ще е само в активната..
10% намаление на таксите за заявени онлайн с квалифициран електронен подпис (КЕП) административни услуги въвежда Община Благоевград. Облекчението е заложено в Закона за електронното управление и Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Благоевград. Заявления за административна услуга..
Днес ще бъде слънчево. В следобедните часове атмосферата ще се лабилизира. Ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централните райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток и ще бъде слаб до умерен. Отново ще е горещо с максимални температури между 35° и 40°,..
Потушен е пожарът, който избухна вчера следобед в благоевградското село Марулево. Огънят обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 300 декара е засегнатата от пожара площ. От тях около 100 декара са гори - държавна, частна и общинска собственост, съобщиха от ЮЗДП. Шофьор на цистерна от Общинското предприятие..