Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Салчев & Октет Пловдив откриват втората фестивална вечер на Джаз фест Банско, 2020

След "взривяващата" първа фестивална вечер, в която Dirty Purchase  вдигнаха публиката на крака, Маги Алексиева - MEY омагьоса със своя соулфул глас, а знаменитите музиканти Хилда Казасян, Живко Петров, Христо Йоцов, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов дадоха чудесно начало на фестивала, днес на сцената отново ще се качат обичани български изпълнители. 

В 19:30 часа откриват Петър Салчев & Октет Пловдив. След тях са  “Златните години на джаза” с Марина Господинова. 

Въпреки всички усилия, които положи екипът, групата The Juke Joint Royals (Austria) няма да успее да бъде на концерта тази вечер, както беше обявено по програма. Причините са  рестрикции свързани с Covid-19 в Австрия. На мястото на австрийската група ще бъде групата Alexandroff Ragtime Band (Bulgaria).

Петър Салчев е добре познат не само на публиката на Балканите, но и на европейските сцени, участвал е на фестивали в Англия, Германия, Австрия, Дания, САЩ и други. Солист е на Биг бенда на БНР и  на Биг бенд Пловдив. Като солист на Октет Пловдив се представя с характерния си стил в изразните средства на съвременното джаз пеене и музициране. В новата си програма през 2020 г. музикантите са подготвили не само интерпретации на класически джаз теми, но и оригинална съвременна музика от последния авторски проект на октета, записан през тази година.

Вечните песни на Ела Фицджералд, Луис Армстронг, Франк Синатра, Били Холидей, Нат Кинг Кол и други звезди ще бъдат поднесени с много класа и стил от Марина Господинова със специалното участие на Михаил Йосифов - тромпет. "Златните години на джаза" е своеобразен трибют на великите вокални изпълнители, чиито песни не спират да вълнуват и днес. Проектът обхваща времето, когато джазът се превръща в нещо повече от музика - той става социален феномен и оформя мирогледа на няколко поколения.

Alexander's Ragtime Band е кръг от музиканти, обединени от интереса им към традиционалния джаз – рагтайм, диксиленд, блус.  ARB концертира в различни като инструментариум и брой инструменти формации – единствено ненарушимо правило (с изключение на първите две-три изяви) е отсъствието на ударни инструменти. Дълги години ARB основно е трио –  кларинет, банджо, туба, понякога квартет с  пиано, но в някои случаи са прибавени тромпет, тромбон и саксофон. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Атанас Зафиров бе избран за председател на БСП

Временният председател на БСП Атанас Зафиров бе избран за лидер на партията. Зафиров победи на балотажа Борислав Гуцанов. До балотажа се стигна, след като преди обед общо седем души се впуснаха в битката за партиен лидер от първоначалните общо 17.  След проведен първи тур на избор на председател на Националния съвет на БСП Атанас Зафиров получи 307..

публикувано на 16.02.25 в 18:29

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП

След проведен първи тур на избор на председател на Националния съвет на БСП, Атанас Зафиров е получил 307 гласа, Борислав Гуцанов – 293 гласа, Калоян Паргов – 101 гласа, Кристиан Вигенин – 83 гласа. За Борис Цветков са гласували 29 делегати на 51-вия Конгрес на БСП, 17 за Боян Балев и двама за Руси Статков. Никой от кандидатите не е събрал повече от..

публикувано на 16.02.25 в 15:33

Зеленчуците поевтиняват, а плодовете поскъпват на борсите у нас

Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в..

публикувано на 16.02.25 в 09:39

Застудяване и валежи в неделя

Днес ще бъде облачно. На много места в Северна България ще вали сняг, в Южна - дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в Североизточна България и там ще има условия за виелици и навявания. Ще духа слаб и умерен североизточен вятър, с който ще прониква студен въздух.  Максималните температури ще са от 0° в Североизточна..

публикувано на 16.02.25 в 07:21

Читалище „Никола Вапцаров“ и Камерна опера в Благоевград оцветени в златно в подкрепа на децата с рак

Сградата на Народно читалище „Никола Вапцаров - 1866“ и Камерната опера в Благоевград беше осветена в златно тази вечер в знак на съпричастност към децата, борещи се с онкохематологични заболявания. Инициативата, която се провежда днес - 15 февруари – Международния ден на децата, болни от рак, е подкрепена от Община Благоевград и организирана от..

публикувано на 15.02.25 в 18:49

Откриха фестивала "Джамала" в Кюстендил

Второто издание на фестивала "Джамала" започна днес в Кюстендил. Фестивалът продължава и утре, а организаторите от Община Кюстендил и читалище "Братство" очакват над 4000 участници от 52 маскарадни групи от всички краища на страната. Организаторите очакват и много туристи, което е сред основните цели на фестивала, заедно с идеята за запазване и..

публикувано на 15.02.25 в 16:16

Ден на отворените врати в АУБ

Ден на отворените врати организира Американския университет в България.  Проявата се провежда в кампуса "Скаптопара" в Благоевград.  Събитието цели да помогне на кандидат-студентите да опознаят университета и да получат отговори на всички въпроси, свързани с кандидатстването и обучението в АУБ. Специално организирано изложение, ще покаже на едно..

публикувано на 15.02.25 в 09:03