Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екоминистърът: Изграждаме Контролно-информационен пункт „Седемте Рилски езера“, възобновяваме рекултивацията на пътеките​ и слагаме край на офроуда с джипове

9
Снимка: Радио Благоевград


Министърът на околната среда и водите Емил Димитров и директорът на Дирекция „Национален парк Рила“ Красимир Андонов направиха първа копка за изграждането на Контролно-информационен пункт „Седемте Рилски езера“. Новото съоръжение ще бъде в района на хижа „Рилски езера“ на територията на Националния парк. 

"Част от сградата ще бъде Информационен център за туристите, а другата част ще се използва от  Планинската-спасителна служба при БЧК за по-бърза и своевременна реакция при обезпечаване на пострадали туристи", каза за Радио Благоевград министър Емил Димитров.

„Нещото, което ще облекчи работата ни е, че хората ще бъдат тук, на терен. В натоварените сезони трябва да има постоянно планински спасители тук. С изграждането на тази база ще се осигурят чудесни условия на тези хора, които ще дават дежурства. Ще имаме абсолютно всички необходими съоръжения за провеждането на спасителните акции, включително и моторни шейни за зимните акции“, каза за Радио Благоевград Кирил Чолаков, ръководител на Планинска спасителна служба - Дупница.​

По думите на директора на Националния парк "Рила" Красимир Андонов изграждането на този пункт е необходим както за ПСС, така и за служителите на парка, които също дават дежурства, особено в активния туристически сезон.

"Строителството на тази сграда няма да наруши екоравновесието. Ще бъде изградена самостоятелна изгребна яма, която ще бъде обслужвана, както се обслужва и хижата", каза още той. 
Проектантът на обекта арх. Ризов обеща, че сградата ще се "впише идеално и ще изглежда в алпийски стил".

По време на церемонията стана ясно, че от днес се възобновяват спрените дейности по рекултивация на пътеките към Рилските езера. По думите на директора на НП "Рила" Красимир Андонов по проекта няма нищо притеснително, а целта е да се възстановят ерозиралите участъци.
                                                           
Вече е факт и заповед за забрана да се превозват туристи с джипове в посока езерата​, каза още екоминистърът.
ВИДЕО ОТ ЦЕРЕМОНИЯТА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ В ЛИНКА  – > Първа копка на строежа на Контролно-информационен пункт "Седемте рилски езера", Репортер: Елеонора Тахова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Град Симитли ще има нова църква

 Официално беше направена първа копка, с която се поставя началото на изграждането на нов храм. Той ще се намира в гробищния парк на града. Символичната първа копка направи Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим. Новата църква ще носи името „Възкресение Лазарово“.  Храмът ще бъде изграден изцяло със средства от дарители, каза..

публикувано на 11.08.25 в 13:24

В село Яхиново се събират на земляческа среща

Местни жители и емигранти, пръснати по цял свят, се събират на традиционната земляческа среща в дупнишкото село Яхиново.  Датата е 16 август, събота. По традиция, съборът на селото с най-много жители в община Дупница, се провежда в първата събота след Голяма Богородица. И тази година той е под надслов “Празник на моето родно село”.  Организатори са..

публикувано на 11.08.25 в 12:31

Непълнолетни задържани след 22:00 в Перник, санкции за родители

Шестима непълнолетни младежи са установени след 22.00 часа при проведена спецакция в Перник. Предстои на родителите им да бъдат наложени санкции за неупражнен родителски контрол, съобщиха от полицията. Младежите са били в района на пернишкото село Боснек. В момента на проверката не са установени противоправни деяния от тяхна страна, но преди това са..

публикувано на 11.08.25 в 11:44

Психично болен нанесе побой на служителка на БДЖ

Психично болен перничанин е нанесъл побой на служителка на БДЖ. Инцидентът е станал  във влакова композиция в района на град Перник. Вчера малко преди 07.30 ч. мъж на видима възраст около 30 години нанесъл побой на 58-годишна служителка на БДЖ, удряйки я с ръце в областта на главата. Жената е с леки наранявания, без опасност за живота.  По-късно е..

публикувано на 11.08.25 в 11:36

Социалните услуги в Кюстендил ще ползват слънчева енергия

Фотоволтаични системи ще бъдат инсталирани върху сградите на съществуващите социални услуги с делегирана от държавата дейност в Община Кюстендил. Проектът на общината ще се финансира по процедурата за директно предоставяне на средства по Механизма за възстановяване и устойчивост. Целта на инвестицията е да се повиши енергийната ефективност, да се намали..

публикувано на 11.08.25 в 10:29

Условията за туризъм в планините са добри

Условията за туризъм в планините са добри, очаква се времето да е слънчево, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на Българския червен кръст. Температурите към момента са между 13 и 20 градуса. От ПСС препоръчват туристите да носят със себе си повече течности, да са с шапки и да имат слънцезащитни кремове, През изминалото денонощие е имало..

публикувано на 11.08.25 в 09:43

Площадът в Кюстендил ще се превърне в шевица с послание за плодородие

Кюстендилска автентична шевица от ръкава на старинната женска риза ще украси централния площад "Велбъжд" в Кюстендил на Голяма Богородица. Идеята и проектът са на кюстендилския художник Евгени Серафимов, който през 2016 година реализира проекта си "Майстора на един декар". Тогава художници от школата "Новите майстори", ръководена от Серафимов,..

публикувано на 11.08.25 в 09:25