Сдружение „Партньори – Кюстендил“ представя фотографска изложба с автентични носии с надслов „Жътвата като традиция и вдъхновение“. Изложбата е факт благодарение на съвместните усилия на бургаското читалище „Ангел Димитров 1929“ и фолклорните групи към кюстендилското сдружение. За кратко време фотографиите със самодейците от „Партньори – Кюстендил“ придобиват национална популярност.
Момичета, момчета, жени, мъже и деца от фолклорната творческа формация на „Партньори – Кюстендил“ са облечени в носии, пазени в „бабините ракли“ и предавани като реликва от поколение на поколение близо 150 години. Преди три години самодейците от Кюстендил позират пред обективите и стават първите модели на фотопленера и фестивала „Бриз в житата“. Днес снимките, които сякаш съживяват картини на Майстора, са ползвани в десетки форуми и сайтове за българско народно творчество, включително илюстрират и уроците за фолклор в учебници за 4 клас. Това разкрива пред Радио Благоевград Веска Миланова, председател на Сдружение „Партньори – Кюстендил“.
„За кратко време снимките придобиха национална популярност. Част от тях се превърнаха в заглавни страници на Националния етнографски музей, Министерство на външните работи...и до ден днешен снимките са изключително популярни в интернет и се използват като илюстрация на много статии и форуми, посветени на българския фолклор“, споделя Веска Миланова.
Фотографската изложба „Жътвата като традиция и вдъхновение“ беше представена на тазгодишния културен форум „Панагия“ в Кюстендил.
И още от интервюто с Веска Миланова, председател на Сдружение „Партньори – Кюстендил“.
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..