Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-облекчени условия за модернизиране на малките стопанства

От 17 юли до 18 септември 2020 г. се приемат проекти предложения за кандидатстване по подмярка 4.1.2. „Инвестиции за земеделски стопанства по тематична програма за развитие на малки стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони (2014-2020 г.) Националната служба за съвети в земеделието изготвя безплатно проектни предложения на всички желаещи земеделски стопани.

Целта на програмата

„Това е програма за подпомагане на малките земеделски стопанства и осигуряване на инвестиции за модернизиране на техните ферми. Крайният срок за подаване на проектните предложения е 17.30 ч. на 18 септември, тази година“ –  съобщи за Радио Благоевград Стилиян Рупов, началник на Областната служба за съвети в земеделието – Благоевград.

Финансовото подпомагане

Бюджетът на Програмата е 5 000 000 евро.

Минималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 1 250 евро. Максималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 25 000 евро, а за проекти представляващи колективни инвестиции 70 000 евро.

Облекчени изисквания за кандидатите

„Изискванията към кандидатите са доста облекчени, което позволява на повече земеделски стопани да се възползват от тази възможност. Отпада изискването за процент земеделска дейност от предходен период, както и необходимостта от представяне на годишна данъчна декларация за миналата година“ – уточни още експертът.

Основните условия за кандидатстване

Основно изискване към бенефициента е да има регистрация като земеделски стопанин по Наредба 3 от 1999 г. за поддържане на Регистъра за земеделските стопани.

„Това е „зеленото картонче“, към него вървят анкетен лист и анкетен формуляр, както и справката за дейноста с един номер, от който става ясно, стопанинът какви култури и животни има, и в кои землища упражнява земеделска дейност. Важно е също, икономическият размер на стопанството да бъде между 6 000 и 7 999 евро включително, и над 50 на сто от стандартния производствен обем на стопанството да бъде животновъдство, плодове и зеленчуци или етерично-маслени и лекарствени култури. Другото важно нещо е да са собственици, арендатори или наематели на цялата налична в земеделското стопанство земя, и собственици или ползватели на животновъдните обекти“ – обясни Стилиян Рупов

Какво се подпомага?

Предоставят се дейности за проекти, които водят до подобряване на цялостната дейност на земеделското сотопанство, чрез подобряване и модернизиране на наличните производствени активи, подобряване на предпазарната подготовка, създаване или презасаждане на трайни насаждения – дървесни насаждения, лозя , медоносни растения. Отпускат се средства също и за повишаване на енергийната ефективност в малките стопанства, производство на бионерегия за нуждите на стопанствата и като голям процент, за инвестиции в машини и оборудване.

Как се подават документите?

Всеки, който има желание да се възползва от финансовата възможност на подмярка 4.1.2. за модернизиране на малките земеделски стопанства, може да подаде своето проектно предложение лично в регионалните офиси на Националната служба за съвети в земеделието по местоживеене или онлайн.

„Изискването е при нас да се подпише самото заявление, след това всички останали документи могат да бъдат подадени онлайн. Стремим се да бъдем максимално полезни и безопасни в условията на коронавируса. Към момента, интересът към тази подмярка, предвид епидемията, е на едно средно ниво. Хората се обаждат по телефона, търсят информация, минават и лично, стремим се да бъдем максимално полезни и безопасни за всички, които искат да се възползват от нашите услуги“ – коментира още Стилиян Рупов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стилиян Рупов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Александър Кънев: Човек, когато вярва, се случват чудеса!

На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..

публикувано на 23.01.25 в 15:19

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36