Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приемните родители и техните проблеми

Професия, с чиято помощ се изкарват пари, ли е приемното родителство? Или по-скоро призвание, на което трябва да посветиш време, емоции, опит и грижа? Отговорът на тези въпроси зависи много от мотивацията на хората, които искат да станат приемни родители и най-вече на онези, които ги обучават, оценяват и одобряват, коментира пред Радио Благоевград Цвети Радулова, приемен родител. Самата тя е майка на дъщеря. Решението да стане приемен родител идва след излъчен по телевизията материал за живота на децата в дома в Могилино:

Трудно е да вземеш такова решение, ако си на ясно какво ти предстои. Ако не си на ясно се взима лесно. Много от моите колеги, включително и аз, с лекота сме влезли в тази наша мисия. Спомням си много добре първата среща. Беше преди около 7 години. Аз бях в изключителна еуфория. Тогава все още бях с представата, че всичко ще е пълна идилия, много лесно ще се случат нещата. Спомням си, че тя беше в град, който беше далеч от моя роден град. През целия път преливах от една емоция в друга. Емоции на крайностите. Първият път, когато влязох в стаята, където е тя, аз почти не я забелязах. Беше свита на едно мъничко олющено столче и беше наистина много силна емоция. Не очаквах нейната реакция и не бях подготвена за това. Аз очаквах, че тя ще ме гушне, ще ми се довери и веднага ще се създаде една връзка - уникална, но всъщност тя бе тревожна, уплашена“, разказва Цвети Радулова.

Цвети до момента е била приемен родител на шест деца – 4 момиченца и 2 момченца. Някои от тях са я наричали „мамо“:

Тук е тънката граница. Аз съм разговаряла с психолози, които са работили дълги години с приемни родители и самите те са били приемни родители и е много важно детенцето да знае, че ти си мама, но си мама Цвети. Онази истинската мама тя ще се появи в някакъв момент и тя е МАМА. Ние сме просто човекът, който ги води по пътя и мама сме тогава, когато те се опитват да бъдат като всички останали деца на детската площадка, за да покажат, че и те имат майка“, пояснява Цвети.

Моментът на раздяла е труден тогава, когато родителството е мисия, призвание, а не работа за заплата. За повечето приемни родители тя е такава, но Цвети Радулова признава, че има и хора, за които това е просто професия:

„По време на обученията ни казват, че ние не трябва да изграждаме емоционална връзка с децата, а трябва просто да гледаме на грижата си към тях като на професия. Смело мога да заявя, че през цялото си време аз съм била непрофесионалист по отношение на обичта и грижата. На обич може да се научи само чрез обич.За повечето хора е мисия, но сред нас има и хора, за които е професия. Те се отличават по останалите по самото дете, за което се грижат“.

Приемното родителство у нас все още трудно си пробива път. А проблемите пред тези родители не са никак малко, подчертава Цвети:

Един от основните проблеми е социалната политика. Ние даваме сигурност на децата. Правим го, за обществото са много пари, но всъщност това са обидно малко пари. Не ни дава право да се разболеем, да бъдем биологични родители, ако решим да бъдем. През моето приемно родителство ми се наложи да се сблъскам с диагнозата рак. Аз докато бях болна, аз нямах право на болничен. Нямах право и да работя като приемен родител. Целият ти личен живот е разглеждан под лупа. Не можеш да пътуваш просто така, импулсивно. Не можеш да смениш областта, в която живееш, защото ние сме включени в регистър за приемни родители, но само за областта, в която сме удобрени“.

Цялото интервю с Цвети Радулова чуйте в звуковия файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Боряна Шалявска за "Ела (си) в Благоевград": Имаме новорегистрирани жители

Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“.  Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..

публикувано на 22.07.25 в 15:03

Фестивал „Тракийски мистерии“ разкрива магията на Хераклея Синтика

Вълнуващо  културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще  се проведе на  26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..

публикувано на 22.07.25 в 11:34

В Петрич изграждат двуетажен паркинг

Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..

публикувано на 22.07.25 в 09:00

Община Петрич е първенец по щъркелови гнезда в региона

Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..

публикувано на 21.07.25 в 13:25

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58