Четирима души загинаха в добричкото село Белгун, защото бяха връхлетяни на тротоара от лек автомобил, движещ се с висока скорост, абсолютно недопустима в населено място.
От Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП) изразяват мнение, че превенцията както по отношение на инфраструктурата, така и по отношение на психологическата оценка на притежаващите свидетелства за правоуправление биха могли да доведат до значително намаляване на възможността да се случват подобни трагедии.
На 15 май ЕЦТП внесе в Министерския съвет, в Народното събрание и при Главния прокурор на Република България предложение за създаването на Междуведомствена работна група, включваща и експерти от неправителствения сектор, която да изработи нова методика и правила за провеждане на техническо заснемане и измерване при огледа на пътнотранспортни произшествия. До момента не са предприети конкретни действия от официалните институции относно това предложение, съобщават от Европейския център за транспортни политики.
От ЕЦТП уточняват, че предложението на Центъра трябва да бъде допълнено – с възможността за използване на Remote sensing technologies за разследване на катастрофи, но и за оценка на риска по отношение на инфраструктурата на пътната мрежа в Република България.
Как това би променило обстоятелствата около катастрофата в село Белгун, ако вече беше приложено? Почти 100% би била вероятността при разчитането на снимките и данните, идващи от Remote sensing technologies, да се установи, че е необходимо в началото на населеното място, както и в него, да бъдат приложени мерки за ограничаване на скоростта, например т.нар. лежащи полицаи, обособяване на добре маркирани пешеходни пътеки и т.н. Технологията дава възможност да се видят и други дефекти – състояние на настилката, дефицити по отношение на видимостта и др.
Припомняме, че при подобен инцидент в края на месец май 2020 година загинаха две жени. Те бяха на тротоар в пазарджишкото село Дебращица, когато бяха пометени от автомобил, чиято водачка изгубила управлението му. ЕЦТП направи инспекция по пътна безопасност на мястото, за да изследва предпоставките за трагедията, налични в инфраструктурата и скоро ще публикува експертен доклад.
От ЕЦТП не твърдят, че действията на водачите нямат съществен принос и в двата трагични инцидента, напротив. Защото разумното поведение на пътя е факторът, който комбиниран с оптималното състояние на инфраструктурата, със сигурност би довело до драстично намаляване на пътнотранспортните произшествия и пътнотранспортния травматизъм и без съмнение би спасило човешки животи.
Затова от Европейския център за транспортни политики апелират отговорните държавни институции да прекратят неглижирането на проблема и в сътрудничество с експерти, включително от неправителствения сектор да не отлагат във времето работата по превенцията, касаеща безопасността по пътищата.
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..