Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оперната певица Елена Иванова: Пробуждането на голяма част от българите ми вдъхва такава смелост и така ме окрилява, че душата ми пее

Продължаваме да ви срещаме с хора на изкуството, участващи в протестите, и принадлежащи към онези будни българи, които се чувстват съпричастни към съдбините на Отечеството си и най-болезнените му проблеми. Между тях е и оперната певица Елена Иванова, която от 13 години живее в Австрия. В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на Радио Благоевград с Елена Иванова.


Елена Иванова е родена в Благоевград. След завършване на музикалното училище „Любомир Пипков” в София със златен медал, продължава образованието си в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” със специалностите „Пиано”, „Хорово дирижиране” и „Музикология”. През 2009 г. защитава докторска степен в областта на етномузикологията с темата „Етномузиколожки проучвания в няколко селища от Благоевградския район”.

След представянето си и получаването на наградата на Брамсовия конкурс в Пьортшах, Австрия, за най-обещаващ млад талант от 2007 – 2013 г., е поканена за специализация в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, която завършва с почетна награда на университета.

За изграждането ѝ като оперна певища – мецосопран, огромна роля изиграва работата ѝ с тенора Рудолф Водичка, интензивни театрални курсове, сътрудничестото й с диригенти като Андрия Павлич и Маркус Бош (директор на Оперния фестивал в Хайденхайм, Германия ), както и персоналните напътствия на баритона Владимир Чернов, сопраното Джованна Казола, Томас Лаусман и Йозеф Хусек (директор на Оперния фестивал в Залцбург). През 2019 г. е ангажирана в оперните спектакли на „Дама Пика” от П. И. Чайковски на фестивала в Хайденхайм. Същата година спечелва награда на певческия конкурс „Citta’di Roma caput mundi” в Рим, която се изразява в ангажимент в оперния театър на Ливорно, Италия. Има и редица концертни изяви в Австрия, Германия, Италия, България, а също и множество покани за ораториални концерти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22